Skab et frirum i garagen

Garagen er handy-mandens hellige sted. Garagen kan være centrum om dine biler eller være dit kreative værksted, hvor alt værktøj og forskellige materialer er samlet.

 

Det er helt essentielt, at værkstedet er pænt og rydeligt, så man kan finde rundt i de mange ting. Hvis du tilbringer mange timer i dit værksted, er det værd at bruge et par dage på at shine garagen op, så den bliver det sted, du finder dig allerbedst tilpas.

 

I denne artikel får du et par tips til at shine garagen op og skabe præcis det rum du ønsker.

 

Hele rummet påvirker atmosfæren

Der er ikke noget ved at komme ud i en mørk og kold garage. Sikre dig at isoleringen er i top, også for at undgå fugt og skimmelsvamp, og give dit rum lys med lamper og vinduer.

 

Indret garagen med et solidt og stort arbejdsbord, plads til diverse redskaber og værktøjer samt alle de sager der ofte ender med at blive opmagasineret. Lav en designeret plads til alle dine ting, så du har et bedre overblik. Hæng f.eks. cykler der ikke bliver brugt ofte op på en smart måde, hæng værktøj og diverse redskaber op på væggen. Konstruer eller køb skuffer og hylder til diverse småting.

 

Gør noget ud af rummet i garagen. Mal væggene flotte farver og sørg for gulvet er pænt. En sjov detalje er at male væggen en farve og herefter male omridset af de redskaber og værktøjer, der hænger på væggen i en anden.

 

Har du endnu ikke bygget drømme garagen, eller trænger den nuværende til en renovering? Kontakt Saugmann Byg for tømrerarbejde i nærheden af Holstebro og Struer.

 

De små detaljer giver det ekstra

Hæng billeder op. Det kan være af din drømmebil eller –motorcykel. Mange steder sælger de skilte med et antikt-look. F.eks. sjove citater eller gamle ølmærker.

 

Installer en radio eller højtaler i garagen. Det er altid hyggeligt at arbejde med lidt musik i baggrunden. Hvad enten du er til en bestemt radiokanal eller skal ud og høre høj rock eller rap.

 

Et ekstra køleskab er guld værd i en garage. Så kan du altid have en kold øl eller sodavand lige ved hånden, når naboen kommer forbi.