Drømmer du om et walk-in-closet?

Måske startede drømmen om et walk-in-closet, da du så Carries skab i Sex & The City første gang? Det er i hvert tilfælde et fantastisk bevis på, at man ikke behøver alverdens plads eller en ombygning for at lave et walk-in-closet.

 

Mange ældre villaer og lejligheder har dårlig udnyttelse af kvadratmeterne, sjove indhug og små rum. Umiddelbart kan det virke som spild, men netop dette kan være en fantastisk undskyldning for at lave det walk-in-closet, du altid har drømt om.

 

Find pladsen

Dit nye walk-in-closet kan laves på mange forskellige måder.

 

Måske har du et gammelt kosteskab eller mellemgang til et badeværelse, der kan hænges et par stativer og hylder i? Med en kærlig hånd og lidt kreativitet kan selv det mest støvede rum blive til noget, der er et boligmagasin værdigt.

 

Har dit soveværelse eller din stue et underligt indhak, du aldrig rigtig har vidst hvad, du skulle bruge til? Det er hurtigt at sætte en tynd væg op, men det kan også sagtens klares med en rumopdeler.

 

Indret dit walk-in-closet

Hvis du er så heldig at finde et område af dit hjem, der har walk-in-closet potentiale, gælder det om at indrette det helt optimalt. Især hvis pladsen er knap, er det en god idé at få en professionel til at hjælpe med hylder, skuffer, bøjlestativer. Bor du i Østjylland, tæt på Ebeltoft, Grenå, Randers eller Århus står Køkkenlageret klar med løsninger indenfor gaderobeskabe – selv når pladsen er knap.

 

Gør dit walk-in-closet helt gennemført. Et par idéer kan være:

  • Sørg for at få et helfigursspejl og den rette belysning ind så du kan tjekke dine outfits ud.
  • Mal en af væggene eller hylderne en af dine yndlingsfarver for at få mere spil i rummet.
  • Læg et blødt skind eller tæppe på gulvet, så det er rart at trisse rundt med bare tæer.
  • Sæt en stol i hjørnet. Det er altid dejligt med et sted at lægge sine ting frem.