Skab rummelige omgivelser med plads i både reol og redskabsskur

Rummelighed betyder meget for, hvordan du har det i et rum. Et trængt rum kan give en følelse af indespærring, og det er absolut ikke det, du ønsker i dit hjem. Du vil have en rummelighed, du føler dig hjemme i. Den rare rummelighed kommer dog ikke helt af sig selv. Du bliver nød til at finde pladsen til alle de ting og sager, du har, så du kan skabe frie rum, du nyder at være i. Derved er det ikke sagt, at du bare skal smide tingene i kasser og så op på loftet. Opbevaring er en væsentlig del af den måde, du tænker dine omgivelser på, fordi det bliver en del af det holistiske indtryk, dit hjem efterlader hos både dig og dine gæster. Nogle ting skal i reoler og andre skal i reskabskure. To gode bud på den rigtige opbevaring er et pladsrigt redskabsskur og den fine String reol.

Skab rummelighed ved at sætte tingene op på et andet niveau

Det er problematisk, når du har ting, du gerne vil vise frem, men du mangler den rigtige måde at gøre det på. Du vil måske gerne have nogle billeder fra en familietur eller en anden begivenhed, du vil sætte til skue for både dig og de, der kommer forbi matriklen. String reoler kommer i masser af rolige farver, så de ikke stjæler billedet fra det, du gerne vil udstille på dem. De gør støtter derimod indtrykket ved at være elegante, så dine ting får en flot plads. Det er en måde at tænke æstetisk fra start til slut, og så bevarer du den rare rummelighed ved at skabe plads. Mange nips og billeder er fantastiske, når de bliver udstillet på en fin reol, men hvis de bare bliver sat tilfældige steder, kan det blive rodet. Det vil du ikke have.

Redskabskuret med rigelig plads til værktøj

Der er nogle ting, der ikke har plads på væggene i dit hjem. En skovl pryder sjældent dagligstuen og andet haveværktøj finder sjældent plads i soveværelset. Et redskabsskur er den rigtige løsning, fordi det giver dig et sted at samle alt dit værktøj, så du altid har det ved hånden. Biohort laver redskabsskure, som ikke bliver en distraktion i din flotte have, og så har de masser af plads til huse det nødvendige til at holde den ved lige. Det kan også opbevare andre redskaber end havegrej.