Skal du i mål med dit facadeprojekt inden vinteren banker på?

Renoveringer og byggeprojekter kan forskønne dit hus og dets værdi. Har du evnerne og hænderne skruet korrekt på, kan du spare en masse, når det gælder projekter omkring hjemmet. Når de større projekter skal realiseres, er det nogle gange nødvendigt at opgradere sikkerheden, så du og projektet kommer godt i mål – uden for mange ture på skadestuen og i førstehjælpskassen.

Når den professionelle byggeplads har krav til sikkerheden, er det ikke for sjov. Når vi skal lave forbedringer i privaten, bør vi også være opmærksomme på det arbejdsmiljø, vi skaber for os selv. Det kan ikke betale sig at spare for meget, hvis du kommer galt af sted.

Kom i mål med dit projekt

Efteråret er lige rundt om hjørnet, mens vi stadig nu kan nyde resterne af den sporadiske varme, sensommeren kaster af sig. Det betyder også, at vi skal gøre os klar til vejrets luner og indrette os efter dem, når vi skal realisere årets sidste byggeprojekter. Her er en række tips til at komme godt og sikkert i mål.

  • Et stillads er en sikker løsning til det store og mellemstore projekt. Overvej, om du har krav til stilladset i forhold til mobilitet etc.
  • Er projektet fordelt over flere steder, kan et rullestillads være ret smart.
  • Vi er alle underlagt vejrets luner. Derfor kan du overveje, om en inddækning kan være en løsning til dit behov.

Inddækningen kan i flere tilfælde være en smart løsning, hvis projektet skal i mål, og du måske ikke har tålmodighed til at udsætte arbejdet, når du endelig har tid i weekenden. Derfor kan en inddækning være en smart løsning, der i sidste ende sparer dig tid. God fornøjelse med dit næste projekt.

Læs om facaderenovering her