SKAL DU BRUGE EN EL INGENIØR? 

Skal du i gang med at hygge et helt nyt hus? Eller måske renovere et gammelt eller bygge om? Så har du uden tvivl brug for professionel rådgivning af en el ingeniør, så du ikke ender med at ødelægge dit nye hjem i stedet for.  

El i et byggeri er nemlig ikke en nem sag. I dag handler det ikke kun om placeringer af stikkontakter og lampesteder, men kan i høj grad også handle om internet og EDB, intelligente installationer, ABV-anlæg og tyverialarm, som alle skal spille sammen og planlægges nøje, inden man begynder på et nybyggeri, en renovering eller en ombygning.  

En el ingeniør kan bruges til mange forskellige ting, hvoriblandt de vigtigste er: 

El rådgivning 

El ingeniører er eksperter i el i forbindelse med alle former for byggeri indenfor såvel private boliger som industri, butikker og kontorer. I disse projekter kan de blandt andet hjælpe med energioptimering, stærk- og svagstrømsinstallationer, bygningsinstallationer og belysningsteknik, alt efter, hvad du gerne vil have lavet. 

El ingeniører sætter sig ind i præcis dit hus, din butik eller dit nybyggeri og præsenterer en samlet løsning i forhold til energiforbruget, så du får den bedst mulige løsning, uanset hvad dit mål er. De kan derfor levere den perfekte plan til netop dit projekt, så du bliver glad for dit hus mange år frem og ikke oplever problemer med energiforbruget.  

Energioptimering 

Vi bruger utrolig meget strøm på bl.a. lys og brug og opladning af diverse af elektroniske redskaber. Der er mange ting, man kan gøre for at spare på strømmen. Man kan blandt andet optimere belysningen ved at skifte til LED belysning og installere automatisk tænd-og-sluk-funktion, så du ikke bruger unødigt strøm. Man kan også optimere det generelle forbrug ved at installere elspareskinner (også kaldet intelligente stikdåser), som kan samle betjeningen af flere produkter i én enkelte kontakt. 

Nogle gange kan selv de simpleste ændringer spare dig for masser af penge på den ellers stigende energiregning. Det skal også siges, at du kan indhente tilskud til energiforbedring af dit hjem – dog kun hvis du husker at søge om tilskuddet, inden du går i gang med nybyggeriet, renoveringen eller ombygningen. Det kan derfor være en genial investering at hyre en el ingeniør til energioptimering, fordi det kan spare dig mange penge på bundlinjen, specielt når du er i gang med et allerede dyrt projekt som et nybyggeri plejer at være.