Rengøring af havemøbler- og grill

Rengøring havemøbler og grillHar du også problemer med at holde dine havemøbler pæne, således de kan være med til at forskønne udelivet? Så er du bestemt ikke alene. Og derfor er det en problematik, som der efterhånden findes en lang række gode råd og guides inden for. Disse råd har vi samlet her i denne guide, således du kan være sikker på, at du får nogle rene og godt vedligeholdte havemøbler, der også kan tages frem til næste sommer.

Pas godt på dine havemøbler

Det kan være svært at holde sine havemøbler rene, og det er næsten, uanset hvilket materiale der er tale om. Det danske vejr er hårdt for alt slags materiale. Når vi bevæger os fra flere dage med regn, til flere dage med høj sol og så slutter af med hård blæst, så kan det næsten ikke undgås, at de havemøbler, vi har investeret i, har brug for en eller anden form for hjælpende hånd, således de igen kan komme til at synes pæne.

Rengøring af havemøblerne

For det første er det altid en god ide at starte med at gøre sine havemøbler grundigt rent i noget varmt vand. Dette er nok det mest simple tip, som der kan gives, men faktisk er det også det tip, som gør de største underværker. Vand er nemlig for mange det eneste, der er behov for, førend havemøblerne igen er klar til at blive taget i brug efter det hårde vejr eller efter at have været pakket væk vinteren over.

Hvis det ikke helt er nok med det varme vand, så kan det være, at der er behov for at tilføre en smule sæbe. Hvis det er havemøbler i for eksempel plastik, der er tale om, burde dette således være nok. Diverse affarvninger på grund af solen kan der desværre ikke gøres noget ved.

Har du derimod havemøbler i en eller anden form for træsort, så er der flere ting, som du kan gøre for at pleje og vedligeholde materialet. Og hvad der er bedst for lige netop dine havemøbler, afhænger således af den sort, som træet er i. Her kan det være en god ide at finde nogle gode råd og vejledninger online, der stemmer overens med sorten, således du kan være sikker på, at træet får den rette behandling.

Rengøring af bl.a. teaktræs havemøbler

En type af havemøbler der er blevet meget populær de seneste år, er havemøbler i teaktræ. Når du skal rengøre disse, har du en række forskellige muligheder:
Den store omgang: Slib møblerne ned med sandpapir og giv dem en nye oliebehandling.
Den almindelige: Vask dem mest vand og sæbe og giv dine møbler et nyt lag olie.
Den hurtige: Vask møblerne med vand og sæbe.

Det er for de fleste af alle træsorter gældende, at man skal starte med at skylle og skrubbe træet ned. Det betyder, at man skal fjerne alle de sorte aflejringer, der findes på træet. Det kan for eksempel gøres med en grydesvamp. Når møblerne er tørre, er det ved at være tid til at give dem en omgang olie. Og her er det igen vigtigt at vælge en olie, som passer til den givne træsort. Olien smøres ind i et tykt lag med enten en klud eller en pensel, og de steder, hvor træet er mættet med det samme, tilføres blot et ekstra lag. Efter ca. 20 minutter kan den overskydende olie tørres bort med en ren klud, og du er efter et par dage klar til at benytte dig af dine havemøbler.

Hvis du vil give dine havemøbler den store omgang hvor du starter med at slibe dem ned før du giver olie, anbefaler vi denne guide til behandling af havemøbler. Her gennemgår Hos Lange de 3 trin til at behandle dine havemøbler. Guiden gælder desuden langt de fleste træsorter.

Plej også grillen

Med udelivet følger ofte også en grill, og det er også vigtigt, at denne holdes ren. Og det klares nemt, hvis den ikke er så beskidt. Først børstes grillristen grundigt af med en grillbørste, og så vaskes den med varmt vand og sæbe. Du behøver dog kun bruge vand og sæbe hvis grillen skal være ekstra ren. Ofte er det nok at børste grillen ren og lade den stå og brænde 2-5 minutter inden du bruger den næste gang. På denne måde brændes de gamle madrester helt af, og grillen er pga. den høje varme helt fri for bakterier mm.

Et sidste tip

Før anvendelse kan det være en god ide at smøre grillristen ind i madolie, da det således vil være lettere næste gang, den skal rengøres. Og så er det også fordelagtigt at rengøre grillen, mens den stadig er lun, da madrester og så videre således ikke har sat sig fast endnu. Pas dog på ikke at bruge børsten på en brænd-varm grill, da du vil opleve at de små metalbørster vil bøje pga. den store varme fra grillen. Grillbørster kan købes i diverse forretninger hvor der kan købes grills, hvis du ikke allerede har en.