Skift til bæredygtig strøm og spar på dit elforbrug

I dagens Danmark kan du ikke komme uden om strøm. Det er her og alle bruger det konstant i alle hverdagens gøremål lige fra støvsugning til madlavning. Der er et svingende forbrug, men det ses at forbruget generelt er stigende. Det betyder også, at du skal til at tage stilling til dine strøm- og elforbrugsvaner. Kul og olie er ikke for evigt – men det findes der heldigvis en løsning på, der tilmed også belaster klodens miljø meget mindre.

Dyrenes Energi er det naturlige valg, når det kommer til bæredygtig strøm. De har i lang tid haft fokusset på, hvad der kan gøres, hvis elforbruget skal gøres mere grønt og holdbart i fremtiden.

Dit elforbrug kan sagtens blive mere grøn

Grøn energi stopper aldrig – hvilket giver masser af mening i det stigende elforbrug. Dyrenes energi er fokus på den grønne del af strøm, der i stor udstrækning tæller vind energi. Og grøn energi er for alle, hvis du spørger dem. Først fordi vindenergi som en vedvarende energikilde ikke koster særligt meget for samfundet og miljøet at holde gang i. Men også fordi der faktisk kan være penge at spare på dit eget elforbrug i hjemmet.

Bor du i egen bolig, kan du nemt og hurtigt skifte over til et bæredygtigt alternativ. De går ind for at hjælpe alle i gang med en bæredygtig elregning. Vind er deres bedste ven og det kan også blive din, hvis du gerne vil støtte klodens fremtid.

Udover at give kloden flere dage i kalenderen, støtter du også et godt formål. De hedder nemlig ikke dyrenes energi for ingenting. De støtter Dyrenes Beskyttelse gennem din elregning, men det bemærker du ikke. Det giver dig udelukkende en god mavefornemmelse næste gang, du skal betale din elregning.

Skift din el udbyder nemt og hurtigt

Det er faktisk ikke engang ret besværligt at skifte ens elforbrug over til Dyrenes Energi. Hvis du er interesseret i at tage del i det grønne alternativ og være bedre mod miljøet, så kan du skifte el udbyder inden for kort tid. Du kan blot tage kontakt til Dyrenes Energi og få en uforpligtende snak omkring dit elforbrug. Hvis du beslutter dig for at skifte el udbyder, så behøver du ikke engang at skulle udskifte hverken el ledninger eller elmålere i huset. Du kan nemlig sagtens på nuværende tidspunkt modtage el og naturgas fra Dyrenes Energi.