Hvordan får man en algefri terrasse?

At blive algefri på sin træterrasse kan være en større omgang. Det er dog afhængigt af, hvordan du har behandlet din terrasse igennem tiden. Har du altid været godt til at behandle den med træbeskyttelse og har du renset træterrassen for alger løbende? Så er det ikke svært forsat at have en algefri træterrasse.

Der findes rigtig mange midler du kan anvende til bekæmpelse af alger, og der findes lige så mange forskellige husmorråd til det. Det strækker sig helt fra almindelig husvask, rodalon, diverse algefjerner produkter til smørre terrassen ind i sand, slibe og spule den med en højtryksrenser. Det kan altså godt være svært, som husejer helt at vide hvad der virker og hvad der ikke gør.

Som udgangspunkt er de gode midler til algebehandling forholdsvis dyre, og arbejdet med at behandle træterrassen kan være meget tidskrævende. Derfor kan det i rigtig mange tilfælde ligeså vel betales sig at hyre en professionel til at komme og foretage en algebehandling af træterrassen. Fordi den professionelle algebehandler foretager rigtig mange behandlinger i løbet af en sommer, har han nogle helt andre priser på de kemikalier der skal anvendes til en succesfuld algebehandling. Han har også det helt rigtige udstyr til at udføre arbejdet. Det betyder, at han ville kunne udføre en algebehandling af din træterrasse på ca. 30 minutter. Et job som vil tage den almindelige husejer det meste af en dag. Med de rigtige maskiner og kemikalier er den professionelle utrolig effektiv, og det kan også ses på prisen. En algebehandling af en terrasse på op til 100 m2 kan du få klaret for omkring 700 – 800 kr.

Det bedste råd du kan få til en algefri terrasse, er derfor at lade en professionel algebehandler varetage jobbet. Vil du holde din terrasse algefri år efter år, skal du blot gentage processen hvert eller hvert andet år. Spørg din lokale algebehandler om han ikke har en abonnementsløsning, hvis du gerne vil gentage processen. Det har han med garanti!
Læs også her om algebehandling af fliser