Algebehandling af fliser – Sådan gør du

Hvis du er træt af grimme fliser, som er algebelagte, bør du give dine fliser en algebehandling. En algebehandling fjerner alger og mos på dine fliser og samtidig sikrer det, at der ikke kommer alger og mos på fliserne i fremtiden. Det er derfor en god idé at algebehandle dine fliser i god tid, så du undgår at skulle give dem en fliserens eller lægge helt nye fliser senere hen, fordi de er for hårdt angrebet af alger og mos. Læs med her og bliv klogere på, hvorfor du bør algebehandle dine fliser.

Hvad er algebehandling?

om Algebehandling af fliser og algerensningDet er næsten umuligt at holde dine fliser rene og fri for alger, men hjælpen er nær, hvis du vælger at algebehandle dem. Med en algebehandling bliver dine fliser sprøjtet med et algedræbende middel, som får de grimme alger til at forsvinde effektivt. Behandlingen virker med det samme, men der kan gå lidt tid, før du kan se det fulde resultat. Det skyldes, at det er regnen og vinden, der med tiden fjerner de døde alger væk fra overfladen. Det er en god idé allerede at give dine fliser en algebehandling i foråret, før sommeren kommer, da væksten af alger er stigende, når vejret er fugtigt og varmt. Hvis du ligeledes har problemer med alger og mos på dit tag eller på facaden af dit hus, er det også muligt at bruge et algedræbende middel her, som både fjerner og forebygger mod alger.

Forebygger mod alger og mos

Helt nylagte fliser er pæne, men det bliver de desværre ikke ved med at være, da de med tiden vil få selskab af grimme alger. Det danske klima er nemlig meget fugtigt, hvilket er grobund for alger. En algebehandling ikke bare fjerner alger og mos på dine fliser – det forebygger også mod det. Alger spreder sig lynhurtigt, så hvis du ikke algebehandler dine fliser i tide, så holder dine fliser sig ikke pæne i længden. Desuden er der også risiko for, at dine fliser får frostsprængninger i vinterhalvåret, hvis algerne får lov til at sprede sig og vokse sig større.
Du gør derfor klogt i at give dine fliser en algebehandling, før det er for sent, især hvis du har en splinterny terrasse eller indkørsel, som du ønsker at vedligeholde. I det store hele er en algebehandling af dine fliser langt billigere end at skulle have lagt helt nye fliser, fordi de gamle er for hårdt angrebet af alger og mos. Det er desuden vigtigt, at du algebehandler dine fliser én gang årligt, da algebehandlingen bekæmper den konstante ovenfra kommende algepåvirkning.

Få 3 tilbud på algebehandling

Få 3 helt uforpligtende tilbud på algebehandling af fliser og sammenlign priserne før du bestiller.

Klik her og gå til 3 byggetilbud, hvor du nemt kan udfylde de få felter 

Fliserens og imprægnering

Hvis dine fliser er hårdt angrebet af alger og mos, er det desværre ikke nok kun at algebehandle dem. Du er derfor nødt til først at give dem en fliserens, så alger, mos og flisepest effektivt bliver fjernet. Hvis du får et professionelt firma til at rense dine fliser, sprøjter de også fliserne med et algedræbende middel efter behandlingen, så der fremover ikke kommer alger og mos. Fliserensen giver desuden dine fliser nyt liv og får dem til at fremstå nye og flotte at se på. Hvis du vil gøre dine fliser ekstramodstandygtige over for alger og mos, bør du imprægnere dem, hvilket vedligeholder og forlænger deres levetid. Imprægneringen beskytter fliserne mod fugt, som netop er den store årsag til alger.