Smukt og holdbart stråtag

Hvis dit hus er gammeldags og bondegårdsagtigt i stilen, kan et tegltag altså bare se helt forkert ud. Det vil tage opmærksomheden fra husets traditionelle konstruktion og skabe en uønsket stilforvirring. I sådanne tilfælde ser Stråtag bare bedre ud. Et flot stråtag kan bidrage til, at dit hus får et hyggeligere og mere autentisk udtryk. Hos Horneby er der altid fokus på det gode håndværk, så du får lige det stråtækte tag, du drømmer om.

 

Stråtag med lang levetid

Mange har en idé om, at stråtag ikke er særlig holdbart og skal udskiftes langt oftere end andre typer af tag. Alene af den grund er der flere, der vælger stråtaget fra.

Dette er dog en skam, da stråtaget faktisk har en holdbarhed, der sagtens kan måle sig med mange af de andre tagtyper. Alt afhængig af materialevalget kan et stråtækt tag holde sig i mellem 30 og 40 år og endda nogen gange i endnu længere tid. Du har derfor ingen grund til betænkeligheder omkring holdbarheden af dit stråtag, og det er synd at vælge en anden tagtype kun på grund af levetid.

 

Kompetente tækkemænd

Hos Horneby får du en kompetent og professionel tækkemand, der har respekt for de gamle traditioner, men som samtidig hele tiden bestræber sig på at forny og forbedre sine teknikker. Ved at følge med i udviklingen er tækkemanden blandt andet helt med på det nye inden for brandhæmmende materialer, der giver kunderne den bedst mulige løsning.

Tækkemanden udfører følgende opgaver:

 

  • Nyt stråtag
  • Reparationer
  • Brandsikring
  • Rygninger
  • Kviste og vinduer

 

På den måde kan du få et smukt og sundt stråtag, der er udført af dygtige medarbejdere, som vil gøre alt for at imødekomme dine ønsker. Uanset om din ejendom allerede har et stråtag, som du ønsker en forbedring eller udskiftning af, eller om din ejendom har en helt anden type tag, som du gerne vil have udskiftet til stråtag, så er det noget din tækkemand kan hjælpe dig med.

 

Kom i gang

Horneby har base i Hornbæk, men rykker ud på hele Sjælland. Du kan få inspiration til dit stråtag på hjemmesiden, hvor der blandt andet er et galleri, der giver et overblik over de forskellige muligheder.

Ønsker du allerede nu at sætte en aftale i stand med Horneby, kan du enten tage kontakt via kontaktformularen på hjemmesiden eller over telefon, og så går der ikke lang tid, før dit hus er stråtækt.