Trænger din boligindretning til en opfriskning?

Det kan godt blive kedsommeligt at befinde sig i de samme omgivelser hver eneste dag. Nogle vælger derfor at investere i helt nye boligartikler, men det kan gøre ondt i økonomien, hvis det sker for ofte. At opgradere din indretning behøver dog hverken være svært eller dyrt, og det vil med sikkerhed give dig en følelse af fornyelse og velvære i dit opfriskede hjem.

 

Giv dine møbler nyt liv

Der er mange ting du kan gøre for at opgradere dine gamle møbler:

  • Slib dine træmøbler ned og giv dem en omgang olie, for at få dem til at fremstå, som var de helt nye. Har du lyst til en større forandring, kan du også male dem en helt anden farve.
  • Køb et smukt stof og ombetræk dine polstrede møbler. Har du dyre møbler, som du ikke selv tør betrække, kan du overlade ansvaret til Møbelpolstren.dk, som er eksperter i at betrække danske design klassikere.
  • Udskift dele af dine møbler. Et bords udtryk kan ændres radikalt ved at give det nye ben i en anden stil, end hvad det havde før. Udskift også håndtagene på skuffer eller byt rammer på dine billeder.
  • Små forandringer kan også gøre en forskel. Du kan sagtens lade dine møbler være, som de er, men stadig give dem nyt liv ved at pynte dem med dekorative pyntepuder, tæpper, potteplanter eller lignende.
  • Tildel dine møbler et nyt formål. Flyt eksempelvis skænken fra stuen ind i soveværelset og brug den som sminkebord eller benyt vitrineskabet til opbevaring af kontorartikler ved siden af dit skrivebord. Nok gør det ikke den store forskel visuelt, men det vil give dig en fornyet oplevelse af dit hjem.

Fornyelse – men uden at røre ved inventarer

Der er også ting, du kan gøre for at opkvikke din bolig, hvis du ikke ønsker at forandre dine møbler og andet interiør. Du kan eventuelt male en væg i en farve, som passer godt ind i det valgte rum, men som skaber en spændende kontrast til rummets indretning. Hvis det er længe siden dine vægge er blevet malet, kan det faktisk også gøre en betydelig forskel at male dem over i samme farve – Rummet vil lysnes og fremstå rent og nyt.
Har du trægulve, kan din bolig også få nyt liv ved blot at rengøre disse i dybden og efterfølgende give dem en grundig afslibning.