Bring varmen indenfor med naturmaterialer

I mange år var en af de største trends indenfor interiør i Skandinavien, at alt skulle være så minimalistisk og rent, som det var muligt. Trenden er dog ved at være fortid, og i stedet ses en tendens med varme, hyggelige og naturlige materialer som modsvar til den forrige trend. Hop med på trenden og læs videre, hvis du vil vide mere om, hvordan du bringer varmen ind i dit hjem.

Supplér minimalisme med varme

Er din nuværende interiørstil mest som den minimalistiske og rene, behøver du ikke at bekymre dig om, hvor langt der er til et varmt og naturligt hjem. Faktisk komplimenterer de to stile hinanden godt, da de naturlige materialer kan fungere som et supplement til den skandinaviske stil, og du kan derfor nøjes med at tilføje ting her og der samt foretage små ændringer, fremfor at påbegynde din indretning fra bunden. Her er en liste over eventuelle tilføjelser eller ændringer, som vil ”opvarme” dit hjem:

  • Pil dine traditionelle persienner ned og udskift dem med et rullegardin af bambus. Funktionen vil nogenlunde være den samme som dine persienners, men bambussen vil give dit vinduesparti et helt nyt visuelt udtryk, som er mere naturligt og hjemligt.
  • Har du store arealer med flisegulv i dit hjem, kan du med fordel lægge et vævet jutetæppe henover, for derved at bryde de kolde fliser med naturlige farver og materialer.
  • Træmøbler med lidt karakter, kan gøre dit hjem betydeligt mere charmerende. Hermed menes, at træet eksempelvis har tydelige årer og knaster. Du kan også gå på jagt efter et møbel i antikt træ, såsom teak eller palisander, som har en farve, der er mørkere og dybere, end hvad der sælges i de fleste møbelforretninger.
  • Leg med forskellige teksturer, når det kommer til bløde materialer. Lammeskindstæpper, flettede kurve, pudebetræk i velour og uldplaider vil alle bidrage til at gøre din bolig mere indbydende og hjemlig.
  • Suppler dine minimalistiske pyntegenstande med mere uperfekte versioner – kombiner for eksempel ren og grafisk kunst med noget mere abstrakt eller placér en farvet vase fra et glaspusteri ved siden af klassikeren fra Lyngby.

Overordnet handler det om at sætte dine minimalistiske indretningsartikler i kontrast til interiør, der enten er lavet af materialer, der kommer fra naturen, eller som efterligner naturmaterialer. Herved opnår du den savnede varme og indbydende hygge, uden at den bliver gammeldags eller bare ”for meget”.