Sådan passer du på dine klassiske designermøbler

I Danmark har vi en række klassiske designermøbler, som i dag stadig er utrolig populære. Sådanne klassikere går aldrig af mode. Måske har du for nyligt anskaffet dig et par designermøbler på en auktion, som godt kunne trænge til lidt pleje? Eller har du nogle stående derhjemme som trænger til nyt liv? Herunder finder du en guide til, hvordan du kan passe godt på dine designklassikere, så deres fantastiske udseende kommer til sin fulde ret.

Den rette rengøring

Den rette rengøring og behandling kan sikre, at dine møbler holder sig flotte og stærke længe.

Har dine møbler træben, kan det være en god idé at vaske disse med en sæbe som passer til træsorten, så træet får den rette pleje.

Er dine møbler betrukket med læder, kan du ved den almindelige rengøring tørrer dem over med en fugtig klud. Vasker du læderet med sæbe, er det en god idé at afslutte rengøringen med omgang læderpleje. Det plejer og beskytter læderet, så det holder sig flot længe.

Hvis dine møbler er betrukket med stof, kan du starte med at støvsuge dem blidt med en lille støvsugerbørste. Det fjerner det værste støv og snavs. Er der en plet, kan du forsigtigt forsøge at rense pletten med let sæbevand.

Møbelpolstring med respekt for design og kvalitet

En revne i betrækket, slidt læder eller en grim plet gør ofte møblet kedeligt at se på. Det er en skam. Derfor er møbelpolstring en god mulighed. Det giver dine møbler nyt liv og et frisk nyt look, så de holder endnu flere år. Du bestemmer selv, hvilken farve og hvilket materiale dine møbler skal have. Du bør vælge et professionelt firma, som kender til møbelpolstring af de danske designklassikere. På den måde er du sikker på, at dine møbler bliver betrukket med kvalitetsmaterialer, og at møbelpolstreren har respekt for det unikke møbeldesign.