Trænger dit hus til nyt tag?

Som boligejer ved man, at et hus er en stor – hvis ikke den største – investering, man har gjort og nok også kommer til at gøre. Derfor vil man da også passe ekstra godt på sit hus. Det er de seneste år blevet moderne at få skiftet sit gamle tag ud enten for at få det isoleret bedre, eller for at give huset et andet og mere moderne udtryk. Det kan da i rigtig mange tilfælde også være en god idé. Dog er det også i samme ombæring en rigtig god idé at have fagmænd med på råds, da det er en stor beslutning, der kræver mange overvejelser, som man ikke nødvendigvis har det forkromede overblik over.

 

Gode råd, før du skifter tag

Har du besluttet dig for, at dit hus skal have skiftet tag, er der her nogle gode råd til, hvad du skal være opmærksom på, inden processen går i gang:

  • Vurdér dine alternativer. Det kan være en rigtig god idé at vurdere sine alternativer, før man kaster sig ud i at skifte tag, da der er en lang række andre muligheder, hvilket kan være nemmere og billigere. Ønsker du ikke en ny stil til dit hus, kan det eksempelvis give god mening blot at få skiftet de gamle tagplader ud med nye. Det kan umiddelbart være svært selv at vurdere, hvorfor vejledning og sparring med en autoriseret tømrer, kan give god mening
  • Derudover kan du overveje, hvilken form, farve og hvilket materiale taget skal bygges af. Det kan være en god idé at være helt fastlagt på, hvad man ønsker, så man ikke bliver overrasket og eventuelt skuffet over resultatet.

 

Lokalt, erfaring, kvalitet

Når du skal finde det helt rigtige tømrerfirma, der skal ordne dit tag, kan det være en god idé at kigge efter et, der har erfaring. Erfaringen gør, at du kan være sikker på kvaliteten, hvilket er med til at skabe en tillid til, at arbejdet bliver gjort ordentligt. Derudover kan det også være en god idé at kigge efter et lokalt firma, da dette også er med til at styrke tilliden og trygheden. Tømrerfirmaet Hansen besidder alle ovenstående og er desuden eksperter inden for tage, hvor man har hjulpet mange med udskiftning samt renovering af tage i Nykøbing Sjælland og området omkring Odsherred.