Få suget dit problem væk med en slamsuger

De fleste af os tænker ikke over, at kloakken kan være ved at blive tilstoppet, før det reelt set er for sent og er blevet et problem. Heldigvis er problemer med almindeligt tilstoppede kloakker oftest nemme at råde bod på, så længe du kontakter en slamsuger i tide.

 

Du skal kontakte en slamsuger, hvis du kan sætte flueben ved følgende:

  • Du har tjekket risten og vandlåsen uden at finde nogle umiddelbare problemer.
  • Du oplever, at vasken i køkkenet eller afløbet på badeværelset ikke leder vand ud som vanligt.
  • Du oplever generende og dårlig lugt fra et eller flere afløb.

Hvis du har tjekket risten og vandlåsen uden at kunne finde en løsning eller en umiddelbar årsag på problemet, så tyder det på, at problemet i stedet er at finde et sted længere ude i selve kloakledningen. Her er det vigtigt at tage kontakt til en professionel slamsuger, for eksempel en der kører ud i Køge, Roskilde eller på hele Sjælland, for at foretage en spuling med henblik på at få løst problemet på den bedst tænkelige måde.

Hvis det er vasken eller afløbet, der ikke leder vand ud som vanligt, så kan det være fordi, der sidder skidt, fedtstoffer eller andre rester og blokerer for vandgennemstrømningen. Dog kan det også være grundet trærødder, der kan bryde igennem kloakrørene og tilstoppe dem. Ellers kan den tilstoppede kloak være forårsaget af rotter, der har ry for at kunne komme ind i kloakken på selv de mindste og smalleste steder, så selvom vi sjældent ser rotter med vores egne øjne, så kan de virkelig lave ravage i kloakken.

 

Det bedste råd: ignorer ikke problemet

Det bedste råd, når du oplever en tilstoppet kloak, brønd eller tank, er, at du ikke må ignorere problemet. Hvis problemet ignoreres, eller hvis du venter for længe med at tage kontakt til en slamsuger, så kan det komme til at ende med at blive et langt større og værre problem end først antaget. Dermed vil det også ofte også blive en langt dyrere fornøjelse end hvis problemet blev løst, da det blev opdaget. Slamsugeren suger altså problemet væk før det udvikler sig til et endnu større problem.