Skift selv fugen i badeværelset

Når badeværelset trænger til at blive fuget, så kan du sagtens selv trække i arbejdshandskerne. Med en kampgejst og investeringen i det rette udstyr kan alle skifte fugen på badeværelset, hvis man sætter sig grundigt ind i processen.

 

Pas på vådrumsmembranen

Formålet med at fuge er at forebygge utæthed. Til at fjerne den gamle fuge kan du anvende et så simpelt redskab som en hobbykniv. Du skal være meget opmærksom på ikke at skære dybere end flisen, da du risikerer at ødelægge vådrumsmembranen. Ved at være forsigtig og koncentrere sig om arbejdet er bestemt muligt at fjerne den gamle fuge. Man skal afholde sig fra at anvende vand til at fjerne den gamle fuge, da vandet bevirker, at den nye fuge ikke kan binde sig.

 

Den korrekte fugemasse

Til at fuge badeværelset anbefaler vi, at du køber en fugemasse, der er beregnet til sanitetsopgaver. Sanitetsfugemasse indeholder fungicider, som forebygger svamp og mug. Derudover holder denne type fugemasse i længere tid. Når du er hos en forhandler er det fordelagtigt at spørge personalet til råds, hvis man er i tvivl. Har man slet ikke mod på eller tid til at fuge, så kan man få en fagmand som Fuge Madsen til at klare opgaven. De har base i Odense og udfører fugeopgaver på hele Fyn.

 

Sådan fuger du

Inden du fuger er det en god idé at placere en bagstopper, så fugen bliver formet helt perfekt. Efter at du har sprøjtet fugemassen ud, kan du med en spartel skrabe fugen jævn, så der ikke er nogen niveauforskelle. Ved at bruge en spatel kan du opnå en glat og tæt fuge, som komplimenterer væggen. Typisk er badeværelset klar til at blive taget i brug 12 timer efter fugningen, men dette afhænger i høj grad af producentens anvisninger. Hellere vente lidt for lang tid end for kort.

 

Vand – den ultimative synder

Når fugearbejdet er gået i gang, så er vand bandlyst. I hvert fald hvis du vil opnå et godt resultat. Nogle førstegangsfugere anvender vand som sidste trin i processen til at udjævne fugerne, hvilket er en stor fejl. Når fugen ikke er komplet tørret, så vil vandet nemlig gå ind og sløve størkningsprocessen. Held og lykke!