Tingbogen kan hjælpe dig med boligdrømmen

Tingbogen er stedet hvor alle det ting, som er blevet tinglyst kan findes. Ting bliver tinglyst for at oplyse offentligheden om private affærer såsom realkreditlån, skøder, ægteskaber og servitutter. Det er derfor, du kan bruge denne til at finde ud af en masse om forskellige boliger, hvis du er interesseret i dem. Det er nemt og hurtigt, fordi tinglysningen i 2009 blev gjort digital og fordi det i 2013 blev gjort gratis for personer at tilgå oplysninger heri. Du kan derfor nemt og hurtigt finde ud af ekstremt meget om en potentiel bolig.

Hvad kan du få udleveret?

Du kan få udleveret en masse information omkring en bolig, hvis du slår den op i Tingbogen. Du kan finde ud af hvem der ejer en bestemt bolig, hvilket kan fortælle dig, hvem du skal kontakte. Du kan derudover også finde ud af, hvilke lån der er optaget i boligen og hvor meget gæld der ligger i det. Derudover er det også muligt for dig at se servitutter, der kan være på ejendommen. Det kan være ekstremt relevant, fordi servitutter fortæller, hvis det offentlige har en eller anden form for indskrænkning af dine rettigheder såsom en fredning af en bygning, eller hvis du har jagtret, færdselsret, aftægtsret eller forkøbsret.

Det vigtigste du kan få udleveret er dog købsprisen og den seneste ejendomsvurdering. Det giver dig nemlig et rigtigt godt overblik over, hvad du kan forvente i forhold til prisen og hvad du kan forvente af ejendommen ud fra dens vurdering. Når du skal have oplyst noget, som er blevet tinglyst i forbindelse med en bolig, skal du bare ind på deres hjemmeside og søge på adressen. Du vil dog blive bedt om enten at søge med log-in eller uden log-in og her er det vigtigt, at du vælger at søge med log-in, fordi det giver dig flere oplysninger end du ellers ville få. Du får nemlig ikke købsprisen og ejendomsvurderingen med, hvis du ikke gør det. Det betyder dog, at personen der ejer huset, kan se, at du har søgt nogle oplysninger omkring huset.