Andre alternativer end køb af en ny landbrugsmaskine

Inden du går ud og investerer mange penge i en eller flere landbrugsmaskiner, så er det vigtigt at overveje, om køb af en landbrugsmaskine i virkeligheden er det rigtige for dig. Det er vigtigt, da det kan være, at der findes andre alternativer til anskaffelse af en landbrugsmaskine, der kan være mere fordelagtig i forhold til din økonomi og dit behov. Det kan for eksempel være, at du lige nu og her står og mangler en landbrugsmaskine, men at økonomien ikke tillader et køb af en helt ny landbrugsmaskine til formålet. I en sådan situation vil det være nødvendigt at indtænke andre gode alternativer, da det er svært at drive et moderne landbrug i Danmark uden de rette landbrugsmaskiner.

 

Spar penge uden at gå på kompromis med kvaliteten: brugte landbrugsmaskiner

Hvis du ønsker at spare lidt penge uden at gå på kompromis med kvaliteten af landbrugsmaskinen, så kan købet af en brugt landbrugsmaskine måske være noget for dig. Der findes firmaer der sælger brugte landbrugsmaskiner, men der er selvfølgelig også private sælgere. Når man køber en landbrugsmaskine brugt, er der nogle forskellige forholdsregler, man kan tage:

  • Det er en god idé at tjekke, om maskinen bliver klargjort af teknikere, der har speciale indenfor landbrugsmaskiner.
  • Regn på den økonomiske fordel ved at købe en brugt maskine fremfor en ny. Du kan her vælge at rådføre dig med en maskinkonsulent, der vil kunne fortælle dig om det antal timer, som du regner med at bruge maskinen årligt, vil være nok i forhold til om det bedre kan svare sig at anskaffe en helt ny landbrugsmaskine i stedet for en brugt.
  • Derudover er det selvfølgelig vigtigt at tjekke landbrugsmaskinens stand samt vedligehold.

 

Leasing af landbrugsmaskiner

En anden løsning udover at købe en landbrugsmaskine brugt eller fra ny er leasing af landbrugsmaskiner. Det er ikke nogen hemmelighed, at landbrugsmaskiner er dyre i såvel anskaffelse som vedligeholdelse. Når man ønsker at drive et moderne landbrug, vil det kræve store såvel som små investeringer, der kan have afgørende betydning for selve driften af landbruget. Ved en leasingaftale vil der ikke være nogle statslige afgifter. Derudover vil der være fuldt fradrag for leasingydelser og i forhold til ejerforhold, vil have brugsret til landbrugsmaskinen.