Gør din bolig klar til salg i sommermånederne

Forår og sommer er absolut højsæson for salg af boliger. Hvis du har planer om at sælge din bolig, er det derfor nu du skal slå til og gå i gang med første trin i forbindelse med boligsalg: At gøre din bolig klar til salg. I denne artikel får du et par gode råd til, hvordan du gør det.

 

Fjern de mest synlige skader

For at din bolig bliver klar til salg, skal du først og fremmest fjerne de mest synlige skader, så det første man møder fx ikke er en ødelagt trappe eller revner i facaden.

Et dårligt førstehåndsindtryk kan hurtigt ødelægge dine muligheder for at sælge boligen, da det er førstehåndsindtrykket der danner bund for det samlede indtryk af din bolig.

Alt efter hvilke skader der evt. er i din bolig gælder det om at fjerne dem man møder først, så du dermed sikrer at det ikke er en skade man ser først.

Det er samtidig en god idé at gå din tilstandsrapport efter og se om du kan fjerne nogle af punkterne på den, så de potentielle købere ikke skal forholde sig til alt for mange punkter.

 

Gør boligen så lys som muligt

Når de mest synlige skader er ordnet, er det tid til at gå mere i detaljer med din bolig. Her er det en god idé at sørge for at boligen er så lys som muligt.

En lys bolig fremstår større end ellers og det er vigtigt for at din bolig efterlader et godt indtryk.

For at din bolig er lys spiller vinduerne først og fremmest en kæmpe rolle. Det er vigtigt at vinduerne er rene og dermed bringer mest muligt lys ind i boligen. Hvis vinduerne er gamle og slidte, kan du overveje at skifte til nye vinduer.

Vinduerne spiller en kæmpe rolle for det samlede indtryk og derfor kan det ofte betale sig at skifte til nye vinduer, for at gøre det nemmere at sælge din bolig og samtidig hæve din boligværdi en smule.

Ud over gode vinduer, er det vigtigt at rummene er malet i lyse farver, da farven på væggene er et afgørende punkt i forhold til hvor lys boligen er.

 

Skab en enkel indretning

Det sidste punkt på vores liste, er at skabe en så enkel indretning som overhovedet muligt. Når potentielle købere er rundt og se din bolig, er det vigtigt at det er nemt at overskue boligen og derfor skal der ikke være proppet med møbler.

Hellere et par møbler for lidt end et par for meget.

Inden du sætter din bolig til salg, er det derfor en god idé at gå din indretning efter og evt. sætte et par møbler i kælderen.

Det gælder samtidig om at rydde op i hele boligen, så der er rent og pænt over det hele. Hvis der er rodet, bliver det hurtigt svært for køberne at se mulighederne med din bolig, og derfor er en grundig forårsrengøring en god idé inden din bolig er klar til fremvisninger.

Inden fremvisningerne begynder, er det samtidig en god idé at gøre lidt ekstra ud af boligen ved fx at sætte et buket blomster på spisebordet sammen med en bordløber fra Georg Jensen.

Hvis du går lidt ekstra ud af at skabe et godt indtryk i din bolig kan det være med til at give det sidste skub til at din bolig bliver solgt.