Udsmyk soveværelset efter din smag

Har du lige købt nyt hus eller lejlighed og den helt store renovering står for skud? Eller trænger dit soveværelse blot til makeover? Slip din kreativitet løs. De fleste idéer kan sagtens lade sig gøre, hvis du dog har de praktiske menter i baghovedet. Det kan være du altid har ønsket dig en bestemt farve i rummet, der kan få dig til at slappe af, eller det nu er på tide, at din farmors hæklede sengetæppe kommer til sin ret og bliver prikken over i’et. Det er kun din fantasi, som sætter grænserne.

Gode råd

Det kan dog være svært at finde frem til, hvor du skal starte på hele projektet. Herunder kan du læse nogle gode råd, du kan tage med i dine overvejelser, når du skal udsmykke sit soveværelse:

  • Tilpas din indretning praktisk
  • Belysning
  • Tekstiler
  • Farver

Når du har rummets bare vægge, så du kan danne dig et overblik, så overvej allerede her, hvordan du gerne vil have indretningen. Det er dog en fordel, at du i overvejelserne tilpasser indretningen efter både stikkontakternes, vinduernes og belysningens placering.
Nemlig belysningen er en nødvendighed i soveværelset. Hav én lampe, som kan oplyse hele rummet, mens du kan tilsætte bordlamper, væglamper eller gulvlamper til at skabe en hyggelig stemning.
Tekstilerne giver også en vis stemning i rummet. Lad det hæklede sengetæppe og pyntepude på sengen indikerer ro, mens gulvlange gardiner i dit yndlingsmateriale indbyder til hygge.
Både belysning og tekstiler kan du udsmykke netop i din smag, men sørg også for at opmuntre eller stemningsgøre soveværelset med farver. Om du vælger neutrale farver eller nogle med knald på, så vis hvem du er.

Møblerne i fokus

Udsmykningen af dit soveværelse har betydning for udtrykket, men møblerne i rummet har også stor betydning. Det største fokus skal være på sengen. Du bruger du fleste timer i soveværelset på at sove, så det er vigtigt, at både kvalitet og design tilpasser sig dine behov. Udover sengen kan det være, at du også har brug for et sengebord til dine briller, bøger eller en bordlampe. Du kan finde mange forskellige sengeborde på markedet.

  • Sengeborde med skuffer
  • Flytbare sengeborde med hjul
  • Sengeborde til rumopdeling
  • Taburet/stol

Der er mange flere modeller, som du kan få i alverdens materialer og farver. Opmål hvad du har plads til i dit soveværelse, og overvej dine behov til et sengebord. Du kan se mere her.