Understrygning af tegltag – beskyt dit loft mod fygesne og slagregn

Har dit tegltag et par utætheder, så bør du overveje at få lavet en understrygning af tegltag, da det kan hjælpe dig med at tætne dit tag. Man foretager typisk understrygning af tegltag på ældre tage, hvis undertag ikke længere er 100% tæt, eller hvor den eksisterende understrygning er begyndt at falde af. Understrygning af tegltag foregår fra undersiden af loftet, og det beskytter mod indtrængning af fygesne og slagregn – og hvem ønsker ikke det? I denne artikel gennemgår vi, hvordan du selv kan understryge dit tag, og hvor nemt det faktisk er. Så hvad venter du på? Skynd dig at få fikset dit tag!

Sådan foretages en understrygning af tegltag

Skal du foretage en understrygning af tegltag? Så er det kun nødvendigt, at du af værktøj har en fugeske, en papegøjeske og en radiatorpensel samt et murerbræt. Dette murerbræt er modsat det originale helt kvadratisk, og håndtaget er skiftet ud med en pind i midten, hvilket giver dig en bedre arbejdsposition. Strandmørtlen og cementen skal blandes i forholdet 10 til 1, da det nemlig er vigtigt, at din blanding ikke bliver for stærk. Bliver blandingen for stærk, vil teglene revne i stedet for mørtlen, hvis taget giver sig i stormvejr.

Før du går i gang med selve din understrygning af tegltag, er det vigtigt, at du gør stenene våde, der hvor der skal fuges. Er de ikke det, vil mørtlen ikke hænge fast – det er desuden vigtigt, at du, inden du begynder, fjerner alt det gamle løse mørtel. Der er faktisk ikke noget kompliceret ved en understrygning af tegltag, du skal blot lægge mørtel i både de lodrette og de vandrette samlinger af teglene, og anvender du både en fugeske og en papegøjeske, kan du nemt komme helt ind i alle kroge.

Fagmanden vil fortælle dig, at du bør gennemgå dit tegltag hver sommer, od udbedre understrygningen de steder, hvor den mangler. Syntes du dog, at understrygning af tegltag virker som noget af en opgave, så kan du altså også få nogle eksperter til at udføre jobbet for dig. Lige her kan du faktisk læse meget mere om emnet samt se priser og meget mere på understrygning af tegltag.