Vælg det rigtige gulvafløb til brusenichen

Et veludført og sikkert monteret gulvafløb er helt afgørende for, at du kan gå i bad uden at bekymre dig om svamp, råd og andre fugtskader. Men derudover spiller brusenichens gulvafløb også en vigtig rolle for rummets æstetik. De seneste år er der sket meget inden for denne industri, og når du skal vælge et gulvafløb til dit nye eller nyrenoverede hus eller omklædningsrum, har du mange valgmuligheder. Læs med her og få et overblik.

 

Brusebad uden vandskader

Det er almindeligt kendt, at mange materialer ikke tåler at være i kontakt med vand eller fugt over længere tid. Fugt kan være særdeles ødelæggende for en bolig, da forskellige svampearter, deriblandt skimmelsvamp, trives godt i fugtige materialer. Desuden kan der opstå råd i boligens træværk, hvis fugtskader ikke behandles i tide. Derfor er det ekstremt vigtigt at gardere sig mod fugt- og vandskader. Dette gælder ikke mindst for badeværelset og brusekabinen, hvor store mængder af vand er uundgåeligt. En af de måder, hvorpå man sikrer, at gulve og murværk ikke lider overlast af de store vandmængder, er at aflede vandet sikkert og effektivt fra brusekabinen med et godt og sikkert gulvafløb. Gulvafløbet skal sikre, at vandet ikke opholder sig på samme sted længere end højst nødvendigt, da dette ville kunne medføre, at fugten trænger ind i de omkringliggende gulve og mure.

 

Moderne gulvafløb

Traditionelt har man bygget brusekabiner med gulvafløbet placeret i midten, således at vandet bliver ledt væk fra væggene. Dette er dog en besværlig konstruktion, da den kræver, at gulvet hælder ind mod midten fra alle fire sider for at lede vandet ind mod afløbet. I dag har man opfundet gulvafløb, der er udstyret med såkaldte ”vægflanger”, og disse gør det muligt at placere gulvafløb helt ind mod væggen eller hjørnet i brusenichen. Flangerne er udført i rustfrit stål og fungerer som en slags afskærmning, der sikrer, at vandet ikke trænger ind i de omkringliggende væg- og gulvkonstruktioner. Dermed undgår man vandskader uden at være tvunget til at placere afløbet midt i det hele.

 

Opnå et stilrent badeværelse

Gulvafløb har én klar funktion, nemlig at lede det brugte vand væk fra brusenichen. Men deres nødvendighed betyder ikke, at de ikke kan være både flotte og stilrene. Design og indretning betyder meget for rigtigt mange mennesker, og der er ingen grund til at gå på kompromis, når det kommer til badeværelset.

Når du skal finde det optimale gulvafløb til dit badeværelse, har du mange forskellige typer at vælge imellem. Opfindelsen af vægflanger betyder f.eks., at du både kan få gulvafløb, som løber langs væggen og afløb, der placeres i hjørnet mellem to vægge. Hvis du godt kan lide, at tingene ser nye og lækre ud, er det oplagt at investere i et gulvafløb med gulvrist i børstet rustfrit stål. Disse rister fås tillige i forskellige designs, så du har lidt at vælge imellem, når brusekabinen skal indrettes. En anden mulighed er at erstatte gulvristen med et panel, som kan fremstilles i en lang række materialer, bl.a. rustfrit stål og frostet glas. Hos nogle firmaer har du endda mulighed for at få beklædt panelet på dit gulvafløb med en flise, som er magen til fliserne i din brusekabine. Dette er en meget elegant løsning, der giver illusionen af, at vandet bare forsvinder ned igennem gulvet.

Der er altså mange ting at tage højde for, når hjemmet, omklædningsrummet eller institutionen skal udstyres med et nyt gulvafløb.