Vælg de rette gardiner til hjemmet

Der er mange ting, der er med til at skabe et hjem. Det er de møbler man vælger i sin stue, det er de farver man vælger til væggene og den generelle måde man vælger at indrette sig på. En ting der er mange, der har en tendens til lidt at glemme, er de gardiner man vælger til hjemmet.

Gardiner er mere end gardiner

Gardiner er et produkt der har et formål, nemlig at holde sollys og lignende ude. Der er derfor også mange, der vælger dem ud fra deres effekt i højere grad end deres udseende. Gardiner er og i den grad noget, der kan være med til at binde farverne sammen i hjemmet.

Derfor bør man også i langt højere grad tænke gardiner ind, når man indretter sit hjem. I ”gamle dage” spillede gardiner en stor rolle i indretningen, og de var ofte store og farvefulde. Sådan er det langt fra længere, og de fleste vælge gardiner der er så neutrale som muligt. Mange vælger rullegardiner eller persienner, der mere eller mindre kan gemmes af vejen for minimalismens skyld.

Leg med farverne

Netop hvis du vælger persienner eller rullegardiner, der kan skjules af vejen, kan der være en god ide i at lege lidt med farverne. På den måde kan du rulle op og ned for nuancerne og dermed være med til at ændre udtrykket i stuen. Køber du eksempelvis gardiner hos Uniggardin kan du vælge stort set den farve du ønsker.

Stofgardiner giver bedre lyd

Hvis du har et stort rum eller lignende, hvor du har problemer med akustikken, kan helt almindelige stofgardiner være med til at give en bedre akustisk, da de fanger meget af den lyd der ellers flyver rundt i rummet. Lyd der farer rundt i et rum kan give en lidt kold fornemmelse.

Få stofprøver inden du bestemmer dig

Det kan godt være du synes, at du har fundet den helt rette farve på skærmen. Ofte ser en farve dog meget anderledes ud, når man får den hjem i stuen, end når man ser den på en tablet eller sin computerskærm. Det er derfor en rigtig god ide at få nogle prøver hjem, så man kan se den helt reelle farve, inden man beslutter sig.

Der er flere forhandlere, der tilbyder at sende dette gratis, så gør brug af denne service.