Vælg træpiller af høj kvalitet til opvarmning

Det viser sig at være sværere end som så at finde de rette træpiller, da de fås i mange forskellige kvaliteter, med mange forskellige askeindhold, vandindhold og lignende, og disse forskellige indhold kan være en fordel at undersøge, så man finder de træpiller med den bedste brandeffektivitet i forhold til fyret.

Undgå for meget aske, smuld osv. med de rette træpiller i den rette størrelse

Man kan undersøge den laveste askeprocent ved nogle træpiller, hvilket eksempelvis kan være 0,4% eller 0,5%, hvilket også er afhængigt af størrelsen på træpillerne, og askeindholdet kan være en fordel at holde lavest muligt, så man undgår at få meget askeaffald inde i fyret. Det kan også være en fordel at undersøge den højeste garanterede brændværdi, hvilket også er afhængigt af størrelsen, og jo højere brændværdi jo bedre virkning får man af træpillerne. Træpillerne fås eksempelvis både i en størrelse med 6 mm eller 8 mm i diameteren, og størrelsen af træpillerne kan være en fordel at afstemme med de ønsker og behov, der end måtte være hertil. Det er også muligt at få træpiller med forskellige vandindhold, og jo højere vandindhold, der er i træpillerne, jo sværere vil det være at få god brændværdi ud af træpillerne.

Overvej også mængden af træpiller

Man kan også få træpillerne i forskellige sække, hvor nogle træpiller fås i 25 kg sækker, fås andre i 15 kg sække, og dette kan være en fordel at afstemme med den mængde af træpiller, man skal benytte. Skal man eksempelvis løfte sækkene højt op, kan det være en fordel at erhverve sig nogle mindre sække, så man ikke belaster kroppen for meget. Mængden af træpiller, man erhverver sig, kan også være en fordel at afstemme med den mængde af træpiller, man skal benytte sig af. Og der vil eksempelvis være forskel på, hvor mange træpiller man skal benytte om vinteren og om sommeren, og det kan også være en fordel at overveje, hvor meget plads man har til træpillerne i garagen, fyrrummet eller lignende, således der er plads til træpillerne i tørvejr.