Varmepumper er en svært spændende og miljørigtig varmekilde, som har vundet stor popularitet blandt nybyggere. Det er slet ikke ufortjent eller uden grund. Lad os se lidt nærmere på varmepumper, og hvorfor det er blevet så populært blandt dem, der skal bygge nyt. 

Hvorfor varmepumpe?

Du har måske allerede hørt om grønne varmeløsninger som pillefyr og oliefyr, men der er nogle enkle årsager til, at varmepumpen har overhalet dem i popularitet. Det hele handler om brugsområde og energieffektivitet. Det er nemlig sådan, at en god varmepumpe er svært energieffektiv. Det gør, at din varmepumpe producerer mere energi, end den bruger, og kan varme dit hus op med en jævn strøm af vedvarende energi.

Det er også utroligt smart, at man kan få en totalløsning med varmepumpe, der kan varme både hjem og vand op. En luft til vand varmepumpe, kan samle din varmtvands- og varmeregning i et, og du kan få et langt billigere og mere klimavenlig forbrug.

Smart er det også, hvis du har en luft-til-luft varmepumpe. Sådan en kan du nemlig styre fra en app på din telefon. Det vil altså sige, at hvis du lige har bygget nyt sommerhus med en varmepumpe, så kan du regulere varmen fra din telefon, så I kan komme frem til et lunt sommerhus, når I tager derhen.

Man kan spare mange penge

Man kan faktisk spare forholdsvis mange penge med en varmepumpe. Det er simpelthen, fordi man udnytter energien på en langt mere effektiv måde, og man ikke belaster dyre og klimabelastende kilder for at varme sin bolig op eller varme op vand.

Du sparer ikke kun på varmeregningen hver måned, men du sparer også mange penge på sigt. En varmepumpe er faktisk så effektiv, at du tjener den ind på 5-10 år. Det er en god investering, og det er det som mange, der skal bygge ny bolig eller nyt sommerhus, har forstået. Det er nemlig noget, der kan betale sig, selv om det er en større udgift her og nu. Du skal være særlig opmærksom på, at varmepumpen skal monteres helt korrekt, uanset om det er et nyt byg eller i en ældre bygning.

Hvordan skal varmepumpen monteres?

Når man bygger nyt, er det forholdsvis nemt at tilrettelægge for varmepumpe fra start. Derfor er det vigtigt, at man fokuserer på kvalitetsmontering af en varmepumpe. Dette er nemlig helt essentielt for, at varmepumpen skal kunne fungere optimalt. Det nytter ikke noget at have en varmepumpe, der ikke er effektiv, og som ikke giver de besparelser, som man måske havde håbet på.

Når man skal finde den bedste løsning,  skal man se på varmepumpe pris inkl montering, for monteringen er næsten lige så vigtigt som varmepumpen i sig selv. Varmepumpen skal monteres korrekt for at kunne være støjfri og for at cirkulere varmen, som den skal. Du skal derfor måske lægge lidt ekstra fokus på at få din varmepumpe monteret, så den kan fungere optimalt.