Vil du gerne slippe for ukrudtet mellem dine fliser?

Der er i dag flere og flere, der vælger at anlægge nogle store terrasser og indkørsler. Og det med og grund. Vi får nemlig flere biler, og det betyder, at der er behov for mere plads til at parkere dem på. Det samme gør sig gældende med alle de andre køretøjer, der også skal være plads til. Her er der tale om alt fra cykler og motorcykler til el-løbehjul og skateboards.

Når du ikke er til havearbejde

Dernæst er der ikke mange, der ynder at bruge lang tid i haven, og derfor er der flere, der gerne vil gøre det så let for sig selv, når det kommer til de arealer, der er udenfor hjemmet. Og en terrasse er altid lettere at holde, end det gør sig gældende med for eksempel en lang række blomsterbede – hvor smukke og velduftende de end er.

Det skal være let at holde de udendørs arealer

Det ses derfor i alt fra nye byggerier til ældre hjem, der renoveres, at der prioriteres store flader med for eksempel fliser. Disse er nemlig lette at holde, og derfor bevarer de et pænt udtryk mange år ud i fremtiden uden, at de kræver en helt masse arbejde, som det ellers gør sig gældende med en have.

Sørg for at fjerne den grønne belægning af alger

Dog er der stadig lidt arbejde, når det kommer til de mange fliser. For det første skal de holdes i den forstand, at de til tider skal rengøres. Det betyder, at kosten skal findes frem, og det samme skal noget algefjerner. Især efter en lang vinter kan det være nødvendigt med en grundig tur, men ofte er det heller ikke mere end den ene gang om året, at det skal til. Og det kan de fleste overkomme.

Skab en god base med stabilgrus

Dernæst skal man selvfølgelig sørge for at lægge sine fliser ordentligt til at begynde med. Det betyder for eksempel, at der skal dannes en god base, således fliserne kommer til at ligge solidt og jævnt. Til det skal der bruges for eksempel stabilgrus. Dette sørger for en god base for fliserne.

Slip for ukrudt med fugesand

Når fliserne er lagt, er det vigtigt at gøre det let for sig selv, blandt andet når det kommer til det ukrudt, der kan trænge op gennem sprækkerne. Derfor er det en god ide at fylde alle fugerne med fugesand, som netop er med til at holde bestanden af ukrudt nede.

Gør dig selv en tjeneste

Ukrudt har svært ved at trænge gennem fugesandet, og det betyder, at du langt fra lige så ofte skal sidde med din bag i vejret og grave mellem de små fliser for at få de grønne planter væk. Og heldigvis er det ganske let at få lagt. Du skal nemlig blot feje det ud og fylde det i alle sprækkerne. Det er noget, der hurtigt kan klares, og så har du gjort dig selv en stor tjeneste i fremtiden.