Skal du have anlagt en ny terrasse?

Der er hvert år mange, der drømmer om at få gjort noget ved deres have, således den kommer til at se ud, som den oase der kan danne rammen om mange hyggelige stunder. Dog er det ofte svært at vide, hvor man skal starte, og derfor er der flere, der vælger at opgive på forhånd. Og det er ærgerligt.

Start med din terrasse

Derfor anbefales det, at du starter med at tage et grundigt på din terrasse. Denne er nemlig ofte det sted i en have, der bruges mest, hvorfor den har mange funktioner. På den kan der holdes fester omkring grillen, man kan læse en god bog i sommervarmen og slappe af i de bløde møbler efter en lang dag.

Skab en naturlig forlængelse af hjemmet

Derudover er det også den naturlige forlængelse, der kan skabes til hjemmet. Det betyder, at en terrasse kan udgøre et ekstra rum, og derfor vil det også komme til at berige og skabe masser af værdi, når vejret er til det. Derfor skal du sørge for, at din terrasse er skøn at opholde sig på.

Den skal være jævn

Det betyder for eksempel, at den skal være jævn og plan, således den ikke føles usikker at gå på. Derudover skal den gerne være hyggelig, hvilket kan opnås med alt fra lyskæder, møbler og bløde puder, og sidst men ikke mindst skal den også være praktisk, hvorfor for eksempel belægningen skal være velovervejet.

Bevar det idylliske look

Og det er ikke sikkert, din terrasse på nuværende tidspunkt lever op til det. Måske er fliserne efterhånden flækkede, måske ligger de ujævnt, eller også er sprækkerne så brede, at det vælter op med ukrudt. Og det kan for alvor være med til at tage det hyggelige og idylliske look fra en skøn terrasse.

Invester i en ny belægning

Derfor bør du investere i en ny belægning, der kan give dig den oase, du drømmer om. Du skal starte med at finde de fliser, der passer ind til din stil. Det kan for eksempel være nogle mørke modeller, hvis du har et meget lyst hus eller en lysere nuance, hvis du gerne vil have din terrasse til at synes større.

Find det rette flisesand

Herefter skal du finde det flisesand, der passer til fliserne. Her vælges der ofte mørkt sand til mørke fliser og lyst sand til lyse fliser. Du skal dog beslutte, hvad du mener, der passer bedst til din indretning og dit hjem. Og så skal du huske at bestille rigeligt, således din terrasse forbliver pæn og ukrudtet holdes nede.

Betal en god pris

Det betyder, du skal bruge en stor mængde, og det kan godt blive dyrt. Derfor kan det godt betale sig at finde en forhandler, der lover gode priser og god kvalitet, således du giver dig selv de bedste forudsætninger for at få en god handel i hus. Tag for eksempel et kig på denne side og få en oversigt over gode forhandlere af flisesand.