Sådan gør du nemt din have mere familievenlig  

Det er altid hyggeligt at bruge tid med din familie i haven. Hvis du savner, at I bruger noget mere tid sammen, er haven et rigtig godt samlingspunkt. Dog kan det godt være lidt svært at hive alle med ud i haven nogle gange. Det bliver lettere, hvis du gør noget ved din have, så der bliver flere ting, I kan lave sammen.

Lav et bålsted

Der er noget rigtig hyggeligt over at bruge tid sammen rundt om et bålsted. Det er nemlig noget, som hele familien kan være med til. Et bålsted kan næsten bruges hele året rundt, så det er ikke nogen dårlig idé at få lavet. Du kan lave et bålsted på mange forskellige måder, men du kan f.eks. finde nogle sten og danne en cirkel til bålet. Inde i cirklen kan grave lidt ud og lægge sand i stedet.

Byg en sandkasse til de mindste

Når du skal forsøge at få familien med ud i haven, kan det især være svært med de mindste i familien. Der er nødt til at være noget i haven, der lokker dem derud og giver dem noget at lave. Det kunne f.eks. være et gyngestativ eller en havetrampolin, men du kan også bygge en sandkasse. Der findes flere guides på nettet, som viser dig, hvordan du kan gøre det. Når først den er bygget, skal den bare fyldes op med sandkassesand.

Gør din have mere spændende at lege i

Hvis der er børn i familien, kan det også være langt sjovere for dem at lege i en have, hvor der er forskellige træer, buske m.m. Det er ikke lige så sjovt at lege i en have, som næsten kun består af en tom græsplæne. Derfor kan du forsøge at gøre haven lidt mere spændende med nogle stier, buske, træer osv., så der er noget at gemme sig i.

Byg en stor terrasse

Det er godt med nogle forskellige aktiviteter rundt i haven til alle i familien, men det er også godt med et sted, hvor alle bare kan sidde og slappe af. Hvis ikke du allerede har en terrasse i din have, vil det være en rigtig god idé med en. Det er nemlig her, I kan holde hyggelige grillaftener eller nyde jeres frokost sammen om sommeren. Du kan både lave en terrasse af træ, fliser eller noget helt tredje. Det handler bare om, hvad du bedst kan lide, og hvad der passer bedst til dit hus og resten af haven.

Lav en køkkenhave

Det er altid hyggeligt med en køkkenhave, fordi du kan gå derud og hente ting til aftensmaden i sommermånederne. Men det er også hyggeligt, fordi du kan tage børnene med ud og både plante og plukke diverse grønt. De synes helt sikkert, at det er rigtig sjovt at være med til. Hvis de er med til at plante ting i køkkenhaven, er det sjovt pludselig at se det gro op og spise det.