Vil du sælge din bolig? Så hyr en byggesagskyndig

En byggesagskyndig kan være en stor hjælp, når du skal til at sælge din bolig. Når du skal sælge din bolig, så vil de fleste boligsælgere bede dig om, at du får lavet en tilstandsrapport. En tilstandsrapport er en rapport over boligens skader og mangler, som kun kan laves af en byggesagskyndig. En tilstandsrapport er vigtig af flere årsager:

  • Hvis boligen ikke har en tilstandsrapport, så er den nærmest ikke til at sælge, da eventuelle købere gerne vil kende en boligens tilstand, før de køber det.
  • Som sælger kan du selv bruge tilstandsrapporten til at forøge boligværdien, da du kan optimere boligen ved at rette de fejl, som rapporten anbefaler.
  • Vil du tegne en ejerskifteforsikring, så kræver det at du har fået udfærdiget en tilstandsrapport af en byggesagskyndig.

Fordelen ved at få tegnet en ejerskifteforsikring

Prisen på en byggesagkyndig er helt klart pengene værd, når man ser på, hvilke fordele en tilstandsrapport bringer. Som allerede nævnt, så kræver det, at du får lavet en tilstandsrapport, hvis du vil have tegnet en ejerskifteforsikring. Hvis du sælger din bolig, uden at du får skrevet en ejerskifteforsikring, så kan det ende med at blive meget dyrt for dig. Efter handlens afslutning står du nemlig med ansvaret for at betale i 10 år, hvis der opstår fejl og skader, der er opstået på grund af hvilken tilstand din bolig var i, da du solgte det. Hvis du får tegnet en ejerskifteforsikring ved salg af dit hus, så ligger du det ansvar fra dig. På den måde kan du spare de uheldige udgifter, der sandsynligvis vil komme. En ejerskifteforsikring er det sikre valg, når du skal sælge dit hus.

 

Energimærke til din bolig

Når du skal sælge din bolig, så er det lovpligtigt at få lavet et energimærke til din bolig. Dette kan en byggesagkyndig hjælpe dig med at gøre. Jo højere et energimærke du får, jo mere kan du sælge din bolig for. Ligesom med tilstandsrapporten, så kan du bruge den byggesagskyndiges rapport over energimærkningen til at øge din boligs værdi. Du får en detaljefuld oversigt over mulige måder, hvorpå du kan forbedre din boligs energiforbrug, hvilket vil betyde, at din bolig får et bedre energimærke. I denne miljøbevidste tid, så er energimærket en vigtig del af, hvad potentielle købere ser på, når de leder efter et bolig.