Bedste belysning til badeværelse

badeværelsesbelysningSkal du installere og vælge belysning til dit badeværelse, måske overvejer du en badværelserenovering, hvis så er tilfældet er der nogle ting, du skal huske på. Nogle detaljer er rent praktiske, f.eks. at du har den rette belysning på det rette steder, og andre ud fra et sikkerhedsmæssigt perspektiv. Belysning i vådrum kræver derfor både viden og omhu ved installation og ikke mindst at man kender lovgivningen gældende el-installationer i badeværelse.

Her vil vi forsøge at inspirere dig til stilren og praktisk badeværelsesbelysning, men lad os starte med sikkerheden.

Sikkerhedskrav gældende belysning i badeværelser

Der er højere krav mht. til el-installationer i vådrum sammenlignet med resten af din ​​bolig. Du bør tage belysning og el-installationer seriøst i dine vådrum. At installere belysning i vådrum er noget, der kræver ekspertise og er intet, du bør udføre selv. Derfor er det en god idé at tage kontakt til en lokal elektriker, f.eks. hvis du bor i Valby, så kan du tage kontakt til Autoriseret Elektriker Valby.

Hvor er det brug for lys i et badeværelse?

Når det kommer til at vælge, hvor belysningen skal placeres, er der som minimum en god idé have en loftslampe og en lampe i tilknytning til spejlet. Loftslampen skal kunne give et stærkt almen lys, så du på bedste vis kan gøre rent osv. på badeværelset. Lyset er også der for at vække dig om morgenen.

Belysningen overfor spejlet, som nogle gange sidder i selve spejlet og er rettet nedad, det er nødvendigt for at du skal kunne bruge spejlet, f.eks. når du lægger make-up eller barberer dig. Derudover skal belysningen sidde på en måde, så at du ikke bliver blændet.

Hav i mente at pærer giver forskelligt lys

I virkeligheder et det lige meget, hvilken type af belysning du vælger. Spotlights er noget folk bruger mere og mere i dag, det er nemlig en energieffektiv løsning til badværelsebelysning. Når du køber pærer f.eks. LED pære så kan du også vælge om du ønsker varmt hvid eller kold hvid osv.

En kombination af farve på lys er som regel den bedste. Du vil nemlig gerne kunne have hyggebelysning og slappe af men også kunne få det stærke lys, der gør, at du nemt kan gøre rent, derfor er det også en god idé at montere en dæmper til belysningen i badeværelset.

Konklusion

Som i alle andre rum i dit hjem, skaber lys en masse stemning og karakter. Det er derfor vigtigt at vælge den rette belysning og især på badeværelset! I stuen kan du altid købe en ny lampe, hvis du vil ændre rummets karakter, i et vådrum er det vigtigt at tage beslutningen allerede under renoveringen.

Så sæt dig ned og find ud af, hvilke former af belysning som du ønsker til dit badeværelse og forklar dine ideer til din lokale elektriker.