Få nye fliser med fliserens

fliserensFliser og herregårdssten har været igennem en hård vinter med sne, slud og fugtigt miljø. Det sætter sit præg på overfladerne og gør dem grimme og mørke. Er du uheldig bliver de også angrebet af alger, så de fremstår helt grønne og bestemt ikke særlig tiltalende og sommerlige.

Det er der jo som sådan ikke noget nyt i, sådan er det hver år. Det vi her vil se på er, hvordan du med fordel kan benytte dig af et professionelt fliserensefirma og opnå store fordele til næste år.

Rens selv – eller få det gjort rigtigt

Alle med en højtryksrenser kan kaste sig ud i rens af fliser, men det kræver både erfaring og det rette udstyr, at få et godt resultat -og ikke mindst et ekstra kort i ærmet for det bliver lettere næste år. Når et professionelt firma hyres til rensningen af fliserne, vil de begynde med at skumme fliserne ind i algefjerner. Det dræber algerne, så de med det samme slipper deres tag i flisernes overflade.

Når algefjerneren har fået lov at virke, kobles en fliserenser af kraftig kvalitet, der kan tåle højt tryk på en højtryksrenser på mindst 200 bar -ofte en hedvandsrenser, der også varmer vandet op. Fordelen ved at anvende en fliserenser på højtryksrenseren er bl.a. at snavset fra fliserne ikke sprøjter op af alt tæt på fliserne (vinduer, husets vægge, havemøbler etc). Fliserne renses i dybden og grundigt, så det er helt rene og ru i overfladen. Efter opsugning af vand og rengøring af de steder, hvor der er kommet lidt snavs på, er de tid til efterbehandling.

Efterbehandling af fliser efter rens

Alt efter hvad du har bestilt, er det nu fliserne får overfladebehandling. Behandlingen er med et produkt som indeholder silikat, der ligger sig dybt i flisernes overflade og forsegler dem. Det bliver liggende i fliserne mikroskopiske revner på overfladen hele sommeren og gør det langt lettere at rense dem igen næste år. Efter overfladebehandlingen er tørret og, er det tid til at fylde de åbne fuger med nyt sand. Her anbefales det altid at bede om ukrudtshæmmende sand eller mel til fugerne, så I ikke skal bøvle med mere ukrudt end højst nødvendigt.

Hvad koster fliserens?

Der er meget høj konkurrence om kunderne inden for rens af fliser og terrasse og derfor er priserne dejligt lave. Du kan ofte få en rens af fliserne for omkring 25 kroner pr. kvm. overfladebenhandling og sand til fuger er ikke inkluderet i en så lav kvm pris. Se eksempler på dagsaktuelle priser (de skifter i løbet af året) Hos: https://fliserens-eksperten.dk/

Derfor skal du ikke gøre-det-selv

Vil du spare penge, kan du naturligvis selv gå i krig med opgaven, det kræver blot du har det rigtige udstyr og styr på hvordan du gør. Desværre vil langt de fleste gør det forkert, så fliserne bliver alt for porøse i overfladen og efterfølgende nærmest umuligt at rense pæne. Det skal du ikke gøre:

    • Rense med roterende dyse meget tæt på fliserne
    • Rense uden at have brugt algefjerner på hele arealet først
    • Rense uden at tilføre nyt sand efterfølgende
    • Rense fliserne uden at overfladebehandle dem efterfølgende

Når der renses med roterende dyse helt tæt på flisernes overflader, vil overfladerne bliver slebet af vandtrykket så de bliver helt åbne.

Der bliver med andre ord slebet en del af flisens overflade og det før flisen helt åben i overfladen (de mærkes ru) og det betyder du har renset for kraftigt og fliserne næste år bliver langt svære at rense. Du kan dog hjælpe dig selv ved at overfladebeskytte fliserne med silikat, det vil være en stor hjælp næste år.