Boligrenoveringer – Sådan får du den bedste finansiering

Når man skal have lavet nogle omfattende ændringer i boligen, lejligheden eller lignende, kan det hurtigt blive omkostningsfuldt, hvorfor det kan være svært at finde pengene til det givne projekt, og i et sådan tilfælde kan det være en fordel at tage sig et lån i banken, så man kan få de fornødne penge til rådighed.

Dette er naturligvis også gældende, hvis man står og skal have købt nyt hus, ny bil eller lignende, hvor det ofte viser sig at være en fordel at tage sig et lån i banken. Der er dog en del forskellige ting, man skal være opmærksom på i forbindelse med at tage et lån i banken, hvilket eksempelvis kunne være gældende typen af lån.

Overvej fastforrentet realkreditlån for at være sikker på fast rente under hele lånet

Et fastforrentet realkreditlån kan være en fordel, hvis man ønsker en enkelt rentesats i hele lånets løbetid, men her er der dog også nogle ting, man bør overveje.

Lånets løbetid kan løbe helt op til 30 år, mens man afdragsfrit kan vælge en periode på op til 10 år, og dette kan være en fordel at få til at stemme overens med de krav, ønsker og behov, der end måtte være hertil. En af fordelene ved den faste rente er, at den beskytter formuen, da det bliver dyrere at låne, hvis renten stiger, hvilket får boligpriserne til at falde, mens boligejernes friværdi derved formindskes.

Få uvildig lånevejledning hos Johnsmart.dk

Har man så et fastforrentet lån, og stiger renten, vil indfrielseskursen falde, hvilket vil sige, at man i eksempelvis i forbindelse med salg af bolig indfrier lånet, hvorved friværdien beskyttes, således man får kontant udbytte. Der er flere forskellige fordele og ulemper ved et sådan lån, hvilket kan være en fordel at sætte sig grundigt ind i, inden man tager et lån, så man ikke bliver overrasket på efterbevilling – se mere her.