tv inspektion

Derfor skal du få undersøgt kloakken, inden du køber hus

 

At købe hus vil altid være en vigtig, og meget skrøbelig situation, man skal kunne stole på sin ejendomsmægler, og man skal sikre sig at alt er i orden. Listen over ting, man skal nå at få tjekket inden man køber hus er nærmest uendelig. Vi har dog taget et af de vigtigste punkter, og forklaret det for jer. På denne måde håber vi at gøre jeres hus indkøb nemmere.

 

Når man vælger at købe hus, er det ofte med et mål, om at beholde det i lang tid uden alt for mange skader, eller problemer. Derfor er det især vigtigt at man får tjekket huset igennem inden man skriver under på en købsaftale. Mange har før jer stået i en situation hvor de er blevet snydt, og har skulle ligge mange millioner i reparationer. For at undgå denne situation kan man finde adskillige hjemmesider med gode råd og lister.

 

Et punkt der dog, som oftest bliver overset er kloakken. Den er ikke iøjnefaldende, og absolut ikke det første man tænker på at få tjekket i sin nye hybel. Mange vil tænke at det er bizart at spørge ind til, før man har skrevet under på aftalen, men det er slet ikke tilfældet. Det bør være et standard trin når, man køber hus, at få lavet en Tv inspektion.

 

Tv-inspektion?

Nu tænker du nok, hvad er en tv-inspektion? Dette er meget nemt at forklare. For at tjekke at der ikke er noget i vejen med din kloak, kan man bestille et hold af mennesker der kommer ud og laver sådan en inspektion. Denne inspektion bliver lavet ved at der bliver sendt kameraer ned i din kloak. Disse vil optage din kloak, og give dig et fuldt overblik over din kloaks tilstand.

 

Nogle af fordelene:

  • En professionel inspektion, med meget velkvalificeret personale.
  • En rapport, der fortæller dig de præcise fejl, og mangler din kloak har.
  • Et overskueligt overblik over din kloaks tilstand.
  • Mange firmaer vil stille hjælp til rådighed efterfølgende, og vil udarbejde en retfærdig pris til dit behov.
  • Et overblik over hvor mange penge der skal ligges i din kloak i løbet af de næste 10 år.

Ejendoms mægleren

Første gang du køber hus kan du være i tvivl om hvad du har ret til. Vi er her for at guide dig, med dette også. Før du skriver under på en købs aftale har du ret til at kende husets komplette tilstand. Du kan ikke stille krav til at den tidligere ejer sætter midlerne til rådighed, for at få lavet sådan en rapport. Du kan dog selv vælge at betale for at få lavet disse undersøgelser, og det er du i din fulde ret til.

 

Derfor skal du overveje hvad der giver mening for dig. Vi vil anbefale dig at tage ud og få lavet tilbud hos flere forskellige steder, og på den måde sikrer dig dit hus tilstand. En tv-inspektion vil efter vores mening, dog altid være en god ide, før bolig køb.