Derfor skal du få tjekket dine elinstallationer

Måske er du ikke selv klar over det, men elinstallationer er ofte skyld i boligbrande. Det kan være svært at finde ud af, hvad man skal gøre, for at forebygge, men det bedste, du selv kan gøre, er at tjekke dine elinstallationer.

Kan jeg selv reparere min elinstallation?


Det korte svar er nej. Der er selvfølgelig enkelte el-relaterede opgaver, du selv kan udføre, men sandheden er at de fleste brandulykker i boliger sker med afsæt i elektriske installationer.

Disse fatale fejl sker, når en privat person uden erfaring, håndterer eller reparerer på elinstallationer. Mange af disse opgaver må på ingen måder udføres af andre end autoriserede installatører.

Når du ringer efter en professionel installatør, kan du derved opdage fejl og få dem rettet, inden der sker eventuelle skader. Vigtigst af alt er det med at få ringet, før du vælger at tage sagen i egen hånd. Der er helt sikkert mange ting, du tror, du kan klare, men nogle ting skal man ikke løbe en risiko med.

Hvis du i stedet vælger at tage sagen i egen hånd, kan du med din minimale viden, komme ud for at bruge mangelfulde kabler, som ikke kan tåle den spænding, der løber i kablet. Det kan blive farligt, så derfor er det vigtigt, du sørger for at få fat i en professionel.

 

Hvilke elektrikeropgaver må jeg selv udføre?

 

Det anbefales næsten altid, at du får fat i en professionel installatør, men der er få ting, du kan gøre selv, for at komme eventuelle problemer i forkøbet. Vi har nok alle sammen altid hørt på, at vi ikke må dække el apparater til. Sørg også for altid at trække stik ud, når du går hjemmefra eller under tordenvejr.

 

Installér røgalarmer, så du er sikker på at få en melding, når du skal reagere akut.

Hvis der opstår en akut situation, kan du få fat i en akut elektriker, som står til rådighed døgnet rundt.

 

Dog er det også helt okay eksempelvis at skifte kontakter på lamper og udskifte ledninger, som er tilsluttet med en stikprop. Ved behov for større elinstallationer, er det vigtigt, du ringer efter en elinstallatør, da det kræver høj faglig viden.

 

Hvornår har jeg brug for en akut elektriker?

 

Måske sidder du ikke lige nu og har brug for en akut elektriker, men behovet kan dukke op, når du mindst venter det. For virksomheder kan et pludseligt strømsvigt have store økonomiske konsekvenser, da store produktioner kan blive nedbrudt på ubestemt tid.

 

For privatpersoner, kan det være en gave at kende en akut elektriker, hvis man venter gæster til stor middag og strømmen pludselig går. Hvis det ikke er en hvilken som helst middag, men julemiddagen, så er den straks værre.

 

Derfor er det godt at have en akut elektriker på hånden, så man ved muligheden er der. En akut elektriker er nemlig nok én af de arbejdsstyrker, man bliver allergladest for at have akut adgang til, selvom man måske ikke lige troede, man nogensinde vil få behovet.