Hvad er tilstandsrapport?

Hvis du og du din familie endelig har fundet jeres drømmehjem og nu vil I gerne købe jeres drømmebolig, men er kommet i tvivl om, hvad der nu er op og ned mht. alle de juridiske dokumenter så som ejerudgift, tilstandsrapport og købsaftale, så kan det være en god ide at alliere jer med en professionel boligadvokat, som kan rådgive jer undervejs i processen. Læs med her og bliv klogere på, hvad du kan få hjælp til.

Når du har fundet din drømmebolig og overvejer at gøre et køb, så kan du med fordel kigge efter en professionel boligadvokat, som kan hjælpe dig og din familie med at finde rundt i alle de forskellige juridiske termer, som følger med sådan et køb. Det er nemlig ikke altid lige nemt at finde rundt i, hvad en ejerudgift, købsaftale eller en tilstandsrapport er. Vi skal se lidt nærmere på, hvad en tilstandsrapport er og hvorfor det kan være en rigtig god ide, at have sådan en.

En tilstandsrapport sikrer både køber og sælger

En tilstandsrapport er kort og godt en skiftelig vurdering af en ejendoms stand. Der bliver som oftest udarbejdet en tilstandsrapport ved en bolighandel, da det er ordning, som sikrer både køber og sælger i forbindelsen med handlen. Rapporten kan nemlig give dig som køber et indtryk af boligens tilstand inden du køber boligen. Det betyder reelt, at du kan få en idé om, hvad der eventuelt skal investeres de kommende år. Skal huset have et nyt tag eller er der revner i soklen? Det kan virkelig være en god idé at vide disse ting inden man sætter din underskrift på en købsaftale – også fordi det kan spille ind på prisen af boligen.

Der er nogle regler i forbindelse med en tilstandsrapport, som du skal være opmærksom på. Blandt andet skal du være opmærksom på følgende:

  • En tilstandsrapport er gyldig i 6 måneder
  • Rapporten skal være lavet af en beskikket byggesagkyndig
  • Sælger af boligen skal betale for tilstandsrapporten

En tilstandsrapport kan koste mellem 4.000 kr. til 10.000 kr. afhængig af, hvilket byggesagkyndig der vælges. Prisen kan blandt andet afhænge af boligens alder og størrelse. Der kan dog være en samlet rabat, hvis der også købes en elinstallationsrapport og en energimærkerapport samtidig. Her skal du være opmærksom på, at energimærkning er lovpligtigt både ved boligsalg og boligudlejning.

Indhent tilbud og få rådgivning

Det kan derfor være en rigtig god ide, at du indhenter forskellige tilbud for at få den bedste pris. Og så kan du altid sørge råd og vejledning ved en boligadvokat, som kan hjælpe dig i forbindelse med alle de juridiske termer og i forhold til, hvad der er lovpligtigt. Hvis du ikke kender en boligadvokat, kan du tjekke linket foroven. NEMbolighandel har digitaliseret de traditionelle processer ved en bolighandel og det har gjort det muligt at holde priserne i bund uden at det går udover kvaliteten og servicesen. Her kan du få hjælp til alle processerne i forbindelse med en bolighandel inden du realiserer dit boligkøb.