Hvad koster et nyt tag

Nyt tagOvervejer du at få skiftet dit tag? Så er der mange overvejelser du skal igennem. Det er jo en stor beslutning, der koster mange penge og gerne skal holde i rigtig mange år. Når man ikke har forstand på tage kan det være svært at finde ud af, hvilke ulemper og fordele, der er ved forskellige tagtyper.

Der er et utal af forhold, der skal tages hensyn til, før man kan vælge et helt rigtigt nyt tag. Der er både den økonomiske side at tage hensyn til og tagets udseende og naturligvis ikke mindst hvilken slags tag, der holder i længst tid og dermed giver den største værdi i det lange løb. Her får du information, der kan hjælpe dig med at finde det tag, der er mest fordelagtigt til dit hus.

Hvorfor er nogle tage dyrere end andre?

Grunden til, at de forskellige typer af tage har meget forskellige priser, er selvfølgelig, at de er lavet af forskellige materialer. Når man kigger på den faktiske pris er det helt klart eternittage og ståltage af forskellige slags, som monteres ovenpå det eksisterende tag, der er billigst.

Tage af tagpap, beton og tegl hører til i den dyrere ende af skalaen. Det skyldes blandt andet at disse tagtyper kræver, at der er et undertag eller underlag at montere taget på. Undertage og underlag findes også i utallige afskygninger. Derfor vil dine ønsker som kunde naturligvis spille meget ind på prisen i sidste ende. Som oftest vil man få et tilbud på skrift fra en eller flere håndværkere og kan gå videre ud fra det.

Skal taget øge husets værdi?

Når du kigger på prisen på de forskellige tagtyper, er det vigtigt, at du også tænker langsigtet. For når du har betalt for materialer og opsætning af taget, er det naturligvis tagets levetid, der afgør den reelle pris på taget. Det er tegltaget, der løber med sejren, når det gælder levetid. De kan holde mindst 70 år, hvor de andre tagtyper ligger noget under det.

Nu tænker du måske, at det ikke er aktuelt med en levetid på over 70 år, for så længe skal du slet ikke bo i huset. Men det du skal tænke på er, at tagets restlevetid spiller en stor rolle for den pris, du kan få for huset, hvis det skal sælges. Om et eventuelt salg skal tænkes ind i valg af taget, eller om du tænker, at du skal bo i huset resten af dit liv og bare gerne vil undgå at skulle skifte taget igen, er noget af det, du skal overveje ved valg af tag. Uanset tagtype kommer de med en garanti for holdbarheden. Det er kun længden på garantien, der varierer.

Tænk også på vedligeholdelsen

Det kan ikke undgås, at prisen spiller en stor rolle, når du skal vælge et tag. Men der er også andre ting du skal have med i dine overvejelser. For eksempel tages vedligeholdelse. Der er blevet mindre vedligeholdelse på tage, uanset type, på grund af den nye teknologi, der anvendes til at gøre tageplader og -sten mere modstandsdygtige. Det tag der dog stadig kræver den mindste vedligeholdelse er tegl. Det kan dog ikke undgås, at et tag med tiden bliver ramt af alger eller mos uanset type.

Udseendet er også en vigtig faktor

Når det gælder tagets udseende spiller det en rolle i forhold til, hvilken type af hus du har. Har du et gammelt hus, der har dannebrogsvinduer og andre oprindelige detaljer, passer det bedst med et tegltag. Har du ikke råd til det, kan du vælge et tag, der ligner for eksempel et betontag. Det betyder også noget, hvordan de huse ser ud, der ligger omkring dit hus. Taget skal helst ikke få huset til at falde i værdi, fordi det ser malplaceret ud. Både eternit, beton, tagpap og stål er pæne på et hus, der ikke har udprægede gammeldags detaljer. I dit valg af tag bør du altså også kigge på, hvilket hus du har, og hvor det ligger