Brug en digital boligadvokat når du køber nyt hus

Følgende er sponsoreret indhold

Hvis du er på udkig efter et nyt hus, så er det altid en god idé at tilknytte en digital boligadvokat til dit boligkøb. Med en boligadvokat er du nemlig sikret en sikker handel, så du ikke ender med en bolig med mange overset fejl og mangler. 

På udkig efter ny bolig? 

Din boligensøgen efter en ny bolig starter altid, når du går i gang med at lede efter noget nyt at bo i. Det bedste sted at lede efter ny bolig er på internettet. På diverse boligportaler finder du et stort udvalg af boliger, og du har mulighed for at se hvilke ledige boliger, der er i det område, som du er interesseret i. På boligportalerne vil du også kunne se om dine præferencer i forhold til bolig og boligforhold er realistiske i forhold til det budget, du har lagt for din nye bolig. 

Når du har fundet en bolig, som du kunne være interesseret i, så er det først og fremmest vigtigt at kontakte din bank, inden du går videre med handlen. Faktisk er det en god idé at gøre dette allerede inden, du aktivt begiver dig ud i søgen efter en ny bolig. Banken vil kunne fortælle dig, hvor meget du må låne for. 

 Når du har fået et lånebeløb af banken, så ved du hvad du må købe bolig for. Herefter bliver det lettere at gå på jagt efter din nye bolig. Når du har udset dig din drømmebolig, så er det ved at være tid til at indgå i en handel med sælger. Det er i dette step af bolig-købsprocessen, at det er rigtig vigtigt at få en boligadvokat med ind over dit boligkøb.  

Få hjælp til en sikker handel 

Der er mange step i processen af et boligkøb, hvor det er en god idé at have en boligadvokat med ind over. Først og fremmest er det vigtigt, at få hjælp til at gennemgå købsaftalen. Købsaftalen er den aftale, der indgås med sælger om pris på boligen og eventuelle ting, der følger med boligen. Da sælger oftest har en repræsentant i form af ejendomsmægleren, er det vigtigt, at der også er nogle, der varetager dine interesser som køber. Med en boligadvokat ved din side, er du sikret at dine interesser altid bliver varetaget på lige fod med sælger. 

 Din boligadvokat vil gennem købsaftalen for eventuelle forbehold, som kan være relevante for din beslutning om hvorvidt du vil købe boligen eller ej. Din boligadvokat har stor erfaring med hvilke forbehold og servitutter der eventuelt måtte være i en købsaftale, og hvad dette kan få af betydning for dig. 

Derudover har du med en digital boligadvokat mulighed for at få et advokatforbehold. Et advokatforbehold er en stor fordel for dig som køber, fordi det tillader dig at frafalde handlen når som helst, uden at du behøver at betale det sædvanlige beløb til sælger, som oftest svarer til 5% af købsprisen for sælgers besvær. Med en boligadvokat og et dertilhørende advokatforbehold er du altså sikret mod at betale en stor udgift til sælger, såfremt der skulle opstå uventede forhold, der gør, at du ikke længere er interesseret i at gennemføre handlen.