Dette skal du huske, inden du tager på ferie

Ikke meget slår en god rejse i sommerferien, hvor der bliver slappet af og hygget med venner eller familie. Vi danskere er vilde med at rejse og komme væk fra de vante omgivelser. Samtidigt med, at sommerferien er det perfekte tidspunkt at rejse, er det ogsådet perfekte tidspunkt at slåtil som indbrudstyv. Skal du ud og rejse i din ferie, skal du derfor huske at gøre følgende, inden du tager påferie.

Tilmeld dig nabohjælp

Nabohjælp har vist sig at være yderst effektiv mod indbrudstyve. Når du via hjemmesiden eller app’en opretter en profil hos Nabohjælp, får du mulighed for at dele med dine naboer, hvornår du er påferie, såde kan hjælpe dig med at holde øje med huset. Godt naboskab er en af de mest effektive midler mod indbrud, da der er flere til at holde øje med tyvene og til at fådet til at se ud som om, at der er nogen hjemme. Fånaboen til at tømme postkassen, tænde lys i huset eller parkere sin bil i din indkørsel, såuvedkommende får indtryk af, at der er nogen hjemme.

Tjek dine låse

Inden du tager afsted påfere, bør du ogsåfåtjekket, om dine låse er optimale. Låse, der er mere end 10 år gamle bør skiftes ud med det samme, eftersom gamle, slidte låse er nemme at for indbrudstyven at bryde op. En forældet model med 5 stifter er desuden ikke sikker nok i sig selv, fordi de er nemme at bryde op eller kopiere nøgler til. Særligt hvis du bor i eller omkring en større by, bør du anskaffe en opdateret lås med mange stifter samt kopibeskyttelse, da der i de store byer er mere kriminalitet. Du kan let kontakte en låsesmed i København, hvor du kan fåvurderet dine nuværende låse og fågode tilbud pånye låse til hjemmet.

Gem værdigenstandene

Et sidste råd er at gemme dine værdigenstande. Smykker, arvestykker, designerinteriør eller elektronik gør du klogt i at gemme –først og fremmest sådet ikke kan ses udefra og påden måde tiltrækker indbrudstyvene, men ogsåfor at gøre det mere besværligt for tyven at finde dit kæreste eje, hvis det skulle ske, at en tyv bryder ind.