Reparation og vedligeholdelse af din pool og spa

Står du i Marielyst eller Nykøbing F eller nærområdet og mangler hjælp til reparation af pool eller spabad, er der hjælp at hente. Måske du har et sommerhus med en indendørs eller udendørs pool, eller måske et lækkert spabad derhjemme som ikke fungerer som det skal.

 

Findes der noget bedre, end at lægge sig i spabadet og endelig nyde friheden efter en lang arbejdsdag? Eller at dyppe sig i poolen en varm sommerdag? Nej vel? En pool eller et spabad skal være til glæde og ikke til besvær. Derfor kan det være anstrengende, når det ikke virker som det skal, da der kan være utallige grunde til dette. Kan du umiddelbart ikke selv spotte fejlen, kan du søge hjælp hos en erfaren elektriker. De kan ofte spotte fejlen meget hurtigere og hjælpe med at udbedre fejlen ordentlig, så den ikke opstår igen i nærmeste fremtid.

 

Vedligehold din pool og spa

Det kan være en god ide at vedligeholde sin pool og sit spabad. På den måde kan man også nemmere undgå pludselige problemer og nedbrud der skulle opstå hen ad vejen. Ved løbende at holde dit spabad ved lige, reducerer man også udgifterne til uforudsete reparationer og udskiftning af dele. Ved at anvende de rigtige rense- og rengøringsprodukter, kan man forlænge levetiden på sin pool eller spa og undgå diverse driftsproblemer og skader. Derudover sikrer man sig bl.a. også, at vandet i sin pool altid er rent og klar til at bade i.

Noget af det vigtigste ved vedligeholdelse af en pool, er at kontrollere at PH-værdien er som den skal være. Den mest optimale PH-værdi er når den ligger mellem 7,0 og 7,4. Mange oplever, at vandet i poolen bliver grønt, hvilket kan skyldes en forkert PH-værdi eller at der ikke er nok klor i vandet.

Ved et spabad skal man være opmærksom på at sørge for at rense de usynlige steder. Dvs., vandrørene, pumpe og eventuelle dyser. Afkalkning af spabadet er også en god ide at gøre ca. en gang om året.

Dermed, ved regelmæssigt at sørge for at vedligeholde din pool eller spa, undgår du uventede udgifter til reparationer, og forlænger samtidig levetiden og kan nyde godt af dit afslappende spabad eller sikre dig en sommerdukkert i din pool i endnu flere somre.