Sådan får du en flot have billigt

Billig smuk have med genbrugOpskriften på at få en smuk, men billig have, er enkel: benyt få, men velvalgte tricks og overvej, hvad du ønsker dig.

Det er som udgangspunkt nemlig vigtigt at spørge sig selv “Hvor meget tid vil jeg lægge i min indsats?” og “Hvad ønsker jeg mig i virkeligheden af min have?”. Med spørgsmål som disse skaber man mulighed at målrette sig efter, hvad der giver mening – ikke kun på hvad der er smukt her og nu.

Et lige så vigtigt budskab er, at det ikke behøver at være vanskeligt at indrette en smuk have billigt. Med hjælp fra en god ven eller med inspiration fra Instagram har du alverdens muligheder for sjove og nemme idéer, der kan gøre din have til et sted, du nyder at opholde dig hver dag.

Enkelt er effektivt

Der skal oftest ikke meget til at gøre en forskel. Tænk på, hvad du ønsker, at din have skal være for dig. Reflektér f.eks. over følgende: Skal din have være et frirum? Eller har du lyst til at gro en masse grønt, og glæder du dig over at bruge mange timer i haven?
Afhængig af, hvad du ønsker, kan du frit tilrettelægge, hvad der nu skal ske. Men husk også, at enkle og tilgængelige køb som en farverig lanterne eller en ny hængekøje, kan gøre en stor forskel på ingen tid.

Men tilbage til de gode overvejelser. Ønsker du en have, der ikke kræver den store vedligeholdelse, er det måske i højere grad en fordel for dig, at have krukker stående for at skabe et smukt miljø, fremfor at dyrke tidskrævende bede. Man kan også med stor fordel hænge planter op som en æstetisk og effektivt løsning i din have eller på din altan.

Et godt råd er også at overveje, hvilke planter man vælger til sit grønne område, da der er stor forskel på, hvor meget de enkelte planter skal passes. Spørg derfor din lokale sælger til råds, når du køber planter, så du kommer hjem med helt det rette valg for dig.

Genbrug, genbrug, genbrug

Alle tendenser for haven anno 2017 peger på ét væsentligt tema: bæredygtighed. Der står derfor ingenting i vejen for at tænke kreativt og benytte sig af, hvad som helst man kunne have stående til at give sin have et tiltrængt løft på den billigst tænkelige måde.

Hav hele tiden genbrug af materialer i baghovedet og tjek f.eks. skuret for at se, hvad der skulle gemme sig af guldgruber bagerst inde i støvet. Noget så simpelt som en gammel trillebøre, en værktøjskasser eller et sæt hullede gummistøvler kan uden de store justeringer benyttes til at plante blomster. På denne måde giver man på ingen verdens tid et romantisk eller sjovt og anderledes løft til sin have.

Se eventuelt eksempler på rustikke hegn, højbede m.m. hos Sallingbo her

Ser man på de sociale medier er en helt fantastisk idé også at bygge nyt ud af gammelt. En gammel palle kan eksempelvis trylles om til et sjovt bænkesæt, eller en vintønde kan halveres, fyldes med jord og voila, så har du et nydeligt bed at dyrke krydderurter fra. Genbrug må derfor siges at være en vigtig genvej til gode forandringer, der ikke kan mærkes på pengepungen, og man kan derfor også med fordel tage i genbrugsbutikker for at jagte items med sjæl i til baghaven.

Aktive områder for hele familien

Et sidste tip må også være at anlægge aktive områder i sin have. Sandkasser, petanque-baner, bålpladser eller en gynge, koster ikke alverdens penge, men sikrer mange timers underholdning og begejstring hos børn og familien.

Hemmeligheden bag en smuk have til rimelige penge, er derfor især at tænke nyt og definere, hvad man ønsker sig, så haven møder dine behov på bedste vis.