At foretage et realkreditlån er det det billigste lån, du kan foretage, og derfor vælger mange at foretage et realkreditlån, når de f.eks. skal finansiere en bolig. Der er mange ting, man skal vide og sætte sig ind i, før man foretager sit realkreditlån. Der er mange former for lån, og det kan være meget afgørende, hvad for et man vælger.

Fordele ved alle slags realkreditlån

Der er mange former for realkreditlån. Man kan ikke rigtig sige, hvad for et der er bedst, da de alle sammen har deres fordele. Hvilket realkreditlån der passer til dig, kan variere meget efter din økonomi.

Der er primært tre slags realkreditlån – et fastforrentede lån, et flexlån, og et hybridlån.

Et fastforrentede lån er et lån, hvor renten er det samme i hver måned. Med dette lån er du sikret, at du altid kender dine udgifter, og eventuelle renteændringer påvirker dig ikke. Med et fastforrentet lån, kan du omlægge dit lån, hvis du føler, det vil gøre dig gavn. En ting man skal være opmærksom på ved fastforrentede lån er, at siden det er et lån, hvor du opnår meget økonomisk sikkerhed ved altid at kende dine udgifter, så har lånet en højere rente end et lån, hvor renten kan variere.

Et flexlån er et lån, hvor renten kan variere fra måned til måned alt efter markedet den måned. Fordelen ved dette lån er, at du kan få et meget billigt lån. Et flexlån er som regel billigere end det fastforrentede lån, da du ikke opnår den samme sikkerhed. Da renterne kan variere, kender du ikke næste måneds udgift. Det du skal være opmærksom på ved et flexlån er, at der kan være måneder hvor renten er høj, og så bliver din udgift også høj.

Et hybridlån, også kaldet et CITA-lån, er et lån, hvor renten kan ændre sig ca. hver 6. måned. Fordelen ved et hybridlån er, at det har en meget lav rente i starten, og at lånet er meget fleksibelt. Det du dog skal være opmærksom på ved et flexlån er, at selvom rente er meget lav i starten, kan den stige meget over tiden, og derfor ende med at blive et af de dyrere lån. CITA-lån skal refinansieres hver tredje år, og derfor kan vilkårene blive ændret.

Find ud af mere om realkreditlån

Der er mange fordele ved at tage et realkreditlån. Du skal dog være opmærksom på, at nogle af låntyperne kan variere meget alt efter renteændringer. Du kan læse mere om realkredit på BRFs hjemmeside.