Flere danskere vælger e-cigaretten – her er hvorfor

Antallet af danskere, der ryger på daglig basis, er lavere, end hvad det var for flere år tilbage. Det er der mange grunde til, og et af de væsentligste er bedre kendskab til, hvad rygning indebærer. Det har betydet, at flere ikke længere ser traditionel rygning som noget, de har lyst til at bruge tid og penge på. Det har åbnet op for et alternativ – nemlig e-cigaretten. Står du i en situation, hvor du overvejer at investere i en e-cigaret for at skære ned på nikotinforbruget eller helt stoppe med at ryge almindelige cigaretter, så kan du læse mere her, om hvor du kan finde din nærmeste e-smøgs-butik.

E-cigaret vs tobakssmøgen – 3 markante forskelle

De fleste, der starter på e-cigaretter, har oftest prøvet at ryge før, og derfor kan vi med god sikkerhed antage, at du har kendskab til tobakssmøgen. Herunder har vi lavet en kort sammenligning af de to, så du kan se de mest markante forskelligheder, de har.

E-cigaretten redder det månedlige budget

Det er ingen hemmelighed, at rygning er en dyr vane, og hvis du er vant til at købe en pakke på den lokale tankstation dagligt, så oplever du også, at din bankkonto tømmes hurtigere, end du kan nå at følge med. E-cigaretten reducerer udgifterne med op til 70 %.

Tobakssmøgen indeholder alt for mange skadelige stoffer – det gør e-smøgen ikke

Der er mange usunde og skadelige stoffer i almindelige cigaretter. Faktisk er der omkring 4000 forskellige, hvor 53 af dem er kategoriseret som direkte kræftfremkaldende. En e-cigaret indeholder kun 4 ingredienser: vegetabilsk glycerin, propylenglycol, nikotin og aromastoffer.

Flere smagsopleveler med den elektroniske cigaret

Den elektroniske cigaret giver dig som ryger flere muligheder for at opnå netop den rygeoplevelse, som du er på jagt efter. Det er slut med mentol, som den eneste smagsvariant, når det kommer til rygning. Tag på opdagelse i et virvar af smagsmuligheder indenfor e-juice.