Frisk fliserne op med rens inden sommeren

Sommeren nærmer sig, og så skal der naturligvis gøres fuldt brug af vores udendørsområder. Desværre har det fugtige efterår og den lange vinter ofte giver små mikroorganismer gode forudsætninger for at vokse på vores fliser ved terrassen, hvilket betyder, at stenene nu er grønne, grimme og ganske grusomme at se på. Det skal der naturligvis laves om på.

Brug eksperten!

Mange af os begår år efter år den samme dumme fejl: Vi ser de grønne alger på terrassen og går straks i krig. Vi finder den stiveste kost, vi ejer, og vi fylder en spand med vand og sæbe, så vi er klar til at skrubbe algerne langt bort.

Intentionen fejler naturligvis ingenting, men udførslen er uheldig. Algerne får nemlig bedre betingelser for vækst, når man renser på denne måde. Den grove kost skaber nemlig små riller og fordybninger, som algerne kan gro fra, hvilket betyder, at der blot er endnu bedre betingelser for mikroorganismerne.

I stedet for at skrubbe og være kontraproduktiv, bør man involvere en ekspert. Fliserensning fra en ekspert er den bedste løsning, da de råder over professionelt udstyr til opgaven.

Fliserensningen foregår typisk således:

  1. Først fejes der for små sten, blade og mere. Hernæst starter rensningen. Dine fliser bliver renset med de helt rigtige rensemidler samt en effektiv maskine med bløde børster. Modsat din egen stive kost, vil de bløde børster arbejde nænsomt og derved ikke skabe riller og fordybninger, som algerne kan vokse sig stærke i. I stedet kombineres effektive midler og nænsom behandling, hvilket fjerner de grønne alger og de hvide pletter fra flisepesten.
  2. Algebehandling. Denne fase går ud på at sprøjte algebehandling ud over dine fliser. Det hvide skum sørger for, at evt. tilbageværende sporer bliver udryddet. Processen er det, der betyder, at du kommer helt i bund med de uønskede organismer, så du ikke skal ud og slås med algerne igen og igen.
  3. Imprægnering. Til sidst får dine fliser imprægnering, der trænger dybt ned i dine fliser. Fliserne får en slags coating, der betyder, at fliserne kan ånde, men ikke suge fugt til sig. Da algerne trives i fugt, får de hermed dårlige betingelser for at vokse. Imprægneringen holder typisk i op til 10 år, hvilket giver et langtidsholdbart resultat.

Professionel fliserens er med andre ord den absolut bedste løsning til dig, der vil have permanent pæne fliser uden fare for at algerne overskygger glæden ved et flot udeområde.