Gadgets: Intelligent lys til dit hjem

Hvis du er typen som altid er på udkig efter nye, fede gadgets til hjemmet, så kig med her, hvor vi giver viden om intelligent lys og viden om, hvad det kan gøre for dig og dit hjem.

Hvad er intelligent lys?

Intelligent lys er under konstant udvikling og bliver mere og mere udbredt. Helt kort og konkret, er der tale om intelligent lys, så snart det kan styres eller betjenes på andre måder end med med den ordinære tænd/sluk kontakt.

 

Installationen af intelligent lys koster naturligvis lidt penge at få på plads – Er du en grejnørd, men mangler et tilskud til dit næste køb? Så besøg Fair-laan.dk inden du læser videre og undersøg lånemarkedet, før du beslutter dig for et lån. Her finder du hurtigt og nemt de aktuelle kviklån.

Fordelene ved intelligent lys

En af fordelene ved intelligent lys er, at man har mulighed for at styre lyset, selvom man ikke er hjemme. Det er især en fordel, når man ønsker at sikre sig mod indbrud i sit hjem. Tidligere har mange danskere ofte brugt de simple timere, som kunne indstilles og dermed sørge for at lyset tænder og slukker på bestemte tidspunkter. Disse timere er især brugt i forbindelse med ferier, hvor man gerne vil gøre så meget som muligt for at undgå indbrud. I dag er det dog blevet endnu nemmere og mere avanceret, ved hjælp af de mange forskellige udbydere af intelligent lys.

 

Intelligent lys er ikke kun en fordel, når du ønsker at holde indbrudstyvene væk fra dit hjem – det er også en helt ny og interessant måde at anse lys på. I dag kan du styre lyset via en App på din telefon, ved at programmere hele dit hjem med intelligente pærer. Styringen kan både foregå gennem Bluetooth og Wifi og giver blandt andet følgende fordele:

 

  • Betjen lysstyrke

Med intelligent lys kan du både styre lysstyrken, hvis du ønsker en bestemt stemning eller hvis du vil have det lysere, når det bliver mørkt udenfor. Derudover kan du også indstille lyset til at blænde langsomt op om morgenen og ned om aftenen.

 

  • Betjen lysfarve

Flere udbydere giver dig mulighed for at sætte dit eget præg på dit hjem, hvad angår farver. Vælg frit fra farvepaletten og indstil lysets farver alt efter anledning og humør.

 

  • Lad lysets farve skifte i takt med musikken

Når nu du allerede er i gang med at eksperimentere med lysstyrke og farver, så ville det da være en skam at stoppe der. Flere udbydere muliggør at lade lyset skifte i takt med musikken. Det kan gøres hurtigt og nemt via din smartphone, hvor eneste krav er, at musikken skal afspilles fra din telefon og være connected til wifi.

 

  • Timer funktion

Som nævnt, er intelligent lys godt i kampen mod at undgå indbrud. Du kan via din smartphone indstille lyset til at tænde og slukke på bestemte tidspunkter, men det kan også være en fordel i andre sammenhænge. Sørg eksempelvis for at lyset tænder, når du skal op om morgenen eller at det tænder, når tiden nærmer sig din hjemkomst.

 

  • Betjening af flere pærer i grupper

På din smartphone er det via app’en muligt at navngive dine lamper og derudfra også gruppere lamperne i dit hjem. Har du eksempelvis to lamper i køkkenet, kan du kalde den ene for “spisebord” og den anden for “køkken”. De kan enten betjenes individuelt eller grupperes således, at begge tændes og reguleres på samme tid.

 

Hvor kan du købe intelligent lys?

Den første udbyder på markedet, var i sin tid Philips Hue, men i takt med at intelligent lys er blevet mere populært, er der kommet nye udbydere til på markedet. Du kan altså købe intelligent lys hos forskellige udbydere, som eksempelvis: IKEA, Philips Hue og LIFX pæren. Udbyderne tilbyder grundlæggende samme produkt, men med variationer i produktegenskaber, kvalitet og pris. Ved dit første køb, er det vigtigt at du har gjort dig nogle grundige overvejelser angående valg af mærke og type pærer, for når du først har købt en pære af ét mærke, giver det mest mening at fortsætte med samme mærke, i resten af boligen.