Gør det selv projekt; Rustik seng af træ

Er du ved at være træt af din seng, eller er du flyttet hjemmefra, og har ikke lige midlerne til at få købt en stor fed ny seng? Bare rolig der findes nemlig en masse fede og skøre ideer. Så er du til træ, rustik & gammeldags indretning, så læs med her. Noget af det vigtigste er nemlig et trygt, dejligt og fint sted at sove. Eksperterne mener nemlig at du skal føle dig tilpas og afslappet i din seng. Du kommer jo til at tilbringe en del timer i sengen, det er derfor nødvendigt med et sted du kan lide.

Søg inspiration

Du har sikkert allerede søgt en del på hvordan der laves pallesenge, der er lidt bøvlet at finde ud af hvordan den skal være. Du ved måske ikke hvilken farve du skal male det i, eller om det bare skal være træfarvet. Det kan være du slet ikke har tænkt over dyner, størrelsen & madrassen? Det bliver ikke en dyr omgang, for paller fås billigt, og madrassen har du nok højst sandsynligt. Det er altid en god ide at se hvordan andre har indrettet sengen på værelset, og hvilke farver de sammensætter.

Sådan samles en palleseng

Det er ganske enkelt, for det eneste du skal bruge, er et ”x” antal paller, og en madras, så har du hvad der er behov for. Eventuelt maling skal du også have fat i hvis du vil have det, det er dog ikke altid det skal bruges. Fremgangsmåden er forbeholdt til en almindelig seng på 200*180 ca. hvor der er plads til noget i siderne, alt efter madrassens størrelse. Det er helt op til dig om du vil have fyldt pallerne ud, eller have en kant omkring, det giver en fed afslutning hvis du lader det være med plads i kanterne. Så kan der også ses at der er paller under, dog er der ikke plads til opbevaring under sengen, så der må du finde på andre alternativer.

Fremgangsmåde:

  1. Få fat i 4 EU paller, det er dem som er mest holdbare.
  2. Vend pallerne med de korte sider hvor hovedpuden er, og det lange ned ad. Så den er 180*200 cm.
  3. Vær forsigtig, du kan eventuelt hvis du er en vildbasse vælge at Stripes pallerne sammen, så de ikke skrider fra hinanden.
  4. Tag madrassen og aflæg den ovenpå, og så er du ready to go.