Gør dit hjemmeprojekt lettere: lej en minigraver!

Leje af minigraver privat hvordanEr du en handyman, der elsker at lave gør-det-selv projekter derhjemme? Så kender du måske også til at opleve problemer med ryg, nakke eller knæ? Der er nemlig rigtig meget gør-det-selv-arbejde, som er hårdt for kroppen, men som en handyman glemmer at tage sine forbehold mod.

Hvad skal jeg med en minigraver?

Der er mange hjemlige gør-det-selv-opgaver, som kan aflastet væsentligt ved brug af en minigraver. Man kan fx bruge en minigraver til at grave stolper ned i forbindelse med opbygning af carport, til at fjerne stubbe eller til udgravning af et fundament i forbindelse med forskellige projekter.

En af de helt velkendte opgaver for mange familier, er også udfordringen, når der skal graves et hul i haven til børnenes trampolin. Her skal der flyttes store mængder jord, og har du ikke en minigraver til rådighed, skal du regne med flere timers hårdt arbejde.

En minigraver gør kort sagt alle graveopgaver nemmere (og sjovere!).

Alle kan leje en minigraver

Der er intet lovkrav for, hvem der kan leje en minigraver. Det kræver ingen særlig tilladelse eller erfaring. Det er dog naturligvis en fordel at have prøvet at operere en minigraver eller et lignende redskab før.
Men alle privatpersoner kan leje en minigraver, så det er bare at finde et sted. De fleste, som kan tilbyde dig udlejning af minigraver, tilbyder desuden også at både levere og hente minigraveren igen. Du skal derfor heller ikke tænke på transportbesværet.

Udstyr til minigraveren

Der findes en række forskelligt udstyr, som kan monteres på minigraveren alt efter, hvad du skal bruge maskinen til. Det er meget almindeligt, at minigraveren kommer med to standardskovle til at grave med: En smal og en bred skovl. Det kan være en god idé at sørge for, at begge skovle til minigraver følger med lejet. Skovlene er nemlig gode til forskellige formål. Den smalle skovl er særligt god til at grave, mens den brede skovl er bedre til at flytte ting, fx jord eller sten i forbindelse med opgaven.

Andet tilbehør til minigraveren kan desuden være en hammer, som er god at bruge, hvis der er noget, der skal opbrydes eller en grubbetand, hvis man skal bruge minigraveren til at fjerne rødder.

Det kan godt komme til at koste ekstra for noget af udstyret, men det er selvfølgeligt helt afhængigt af, hvor du lejer din minigraver henne.

Vi håber, at du kommer godt igennem dit gør-det-selv-projekt, og husk desuden, at en minigraver også kan være enormt sjov at bruge!