Projekt baderum: værd at vide!

epoxyStår du i en situation, hvor du skal have bygget eller renoveret et nyt badeværelse? Så er der nok at overveje! Badeværelset er nemlig et af husets mest komplicerede rum, fordi der er tale om et såkaldt vådrum og fordi der er mange sanitære forhold at vise hensyn til.

Af samme årsag kræver det god planlægning at bygge eller renovere. Her følger nogle overvejelser, du bør gøre dig forud for projektet.

Gør dig grundige overvejelser

Når du skal have nyt badeværelse eller renovere, skal du tænke grundigt over familiens behov. Det hænger selvfølgelig sammen med, at det er dyrt at lave baderummet, hvorfor det skal leve op til alle forventninger.

Overvej derfor:

Hvor mange personer, som skal bruge badeværelset. Dette kan være afgørende for, om i f.eks. skal have to håndvaske, mere plads ved spejlet og meget mere. Overlapper familiens morgenrutiner hinanden, skal der være plads til trafikken på badeværelset.

Opbevaring. Skal der være plads til håndklæder, toiletruller og fire personers personlige toiletsager? Så skal I tænke i skabsplads og placering af disse elementer.

Gulvvarme. Er det I et ældre hus, I laver badeværelset? Så skal I måske overveje muligheden for gulvvarme for at undgå ”kolde fødder”.

Hvad med materialer?

En væsentlig del af at bygge eller istandsætte et badeværelse, er selvfølgelig at man får lov til at ’designe’. Det sjove ved projektet er at skabe et rum, som ikke bare er funktionelt, men ser godt ud!

Tænk derfor over fliserne på gulv og væg ved at finde inspiration online, eller ved at kontakte en professionel for vejledning.

Husk desuden at undersøge materialer og trends, da nye byggematerialer gør det muligt at få flot design til stærke priser. F.eks. kan microcement gulve give et fantastisk og eksklusivt look uden at koste en formue. Du kan læse mere om microcement gulve her.

Læg altid budget!

Når I skal planlægge badeværelset, så have altid et budget som udgangspunkt. Fordi nogle materialer er dyre, og fordi der kan dukke uventede udgifter op, er det vigtigt at arbejde ud fra et solidt budget med 20% buffer.

På den måde får I ikke en ubehagelig regning eller oplever, at I ikke kan få badeværelset som I ønskede det fra start.