Gulv guide – Sådan får du et harmonisk, smukt gulv

Boligen er vores alles helle, det er her vi tager hjem og lukker døren for at koble fra og lade op. Vi trives bedst i rammer, vi kan stå inde for, og halvfærdige løsninger på boligprojekter kan føles som en byrde på vores skuldre. Der kan være flere ting, der kan få boligen til at se ufærdig ud, og de større projekter kan virke mere uoverskuelige at færdiggøre.

Vores gulv har stor betydning for den praktiske hverdag, funktionaliteten og for nogen designet og udtrykket i resten af indretningen. Vi vælger typisk flere forskellige gulve i de forskellige rum i hjemmet, men kommer det nu også til at se harmonisk ud i sidste ende? Guiden her hjælper dig til at få skabt et smukt gulv i hele hjemmet, så udtrykket og det praktiske går hånd i hånd.

Når det praktiske også kan være smukt

Der findes et bredt udvalg af gulvtyper, der både er praktiske og smukke at se på, og heriblandt er vinylgulve værd at nævne. Udover at være billigt er erhverve sin bolig med, er det nemt at holde rent, da gulvets overfladesamlinger er lukkede, og dermed vil der ikke opstå sprækker, hvor skidt og snavs kan lægge sig i. Vinylgulve er samtidig behagelige at gå på og ligeledes lyddæmpende, hvilket er ideelt til børnefamilier, hvor meget legetøj bliver kørt over gulvene hver dag. Det er nemt at skifte ud, og det kan placeres oven på det eksisterende gulv i hjemmet.
Det findes i et bredt sortiment af farver og mønstre, så der med garanti nok skal være en stil, der passer til alle og enhver.

Det er de små detaljer, der tæller

Når de forskellige gulve er lagt, er det tid til at gå detaljerne efter og få styr på den færdige finish, for at opnå et skarpt og harmonisk resultat.
Har jeres bolig et stort og åbent køkkenalrum med to forskellige slags gulve, eller er der en åbning fra stue og ud til en evt. udestue, kan alu profiler være den ideelle løsning til en smuk finish. På den måde opstår der heller ikke en skarp kontrast, selvom to forskellige typer gulve ligger op af hinanden, og aluminiumsprofiler er derfor en god løsning til at undgå dette.