vinylgulv

Gulvguide – Derfor skal du vælge vinylgulv

Står huset for en renovering, eller trænger køkkenet til et nyt gulv? Hvilket skal man vælge, og hvorfor er det ene slags bedre frem for det andet? Det kan være et omvandrende projekt at vælge gulvet til sit hus eller lejlighed, når udvalget er så bredt. Nogle gulve er bedre egnet til nogle formål end andre. I guiden nedenfor kommer vi ind omkring de fordele, som et vinylgulv har, og hvorfor det er det oplagte valg, hvis det eksisterende gulv skal udskiftes.

vinylgulv

Længe leve populariteten af vinylgulve

I mange år har vinylgulve været populære i mange danske hjem grundet gulvets slidstærke evne samtidig med, at det er smukt at se på. Udover at vinylgulve er noget af det mest praktiske gulv, du kan vælge, er det tilmed et billigt gulv, der er nemt at rengøre på grund af overfladens lukkede samlinger og mangel på sprækker. Gulvets praktiske egenskab gør sig gældende i form af hverdagens små uheld, der tit kan opstå. Tilfælde som vand- eller andre væskemæssige uheld, vil ikke gå ind og beskadige gulvet, da vinylgulve kan tåle en tilpas mængde vand, og den lukkede overflade forhindrer væsken i at trænge ned. Dermed gør det sig også mest fornuftigt i rum som køkken, bryggers, entré eller som alternativ løsning til fliser på badeværelset. Ønsker man at anvende vinylgulv på badeværelset, skal man dog sikre sig at bruge en vådrumsvinyl, for at forhindre store vandskader. Vinyl er også populært, da det har en lyddæmpende egenskab, og samtidig er med til at isolere rummene.

Fordele ved vinylgulve:

  • Praktisk i forhold til rengøring
  • Kan tåle vand og er slidstærkt
  • Behageligt og blødt at gå på
  • Lyddæmpende
  • Nemt og enkelt at skifte ud
  • Kan lægges oven på eksisterende gulv
  • Fås i et bredt udvalg af farver og mønstre
  • Isolerende effekt

Hvad kan du forvente af pris

På samme måde som det brede udvalg af farver og mønstre, kan du også forvente en varierende forskel på prisen. Som hovedregel hænger pris og kvalitet sammen, så vælger du et vinylgulv af høj kvalitet, kan du naturligvis også forvente en højere pris. Når det er sagt, ligger prisklassen for vinylgulve hovedsageligt fra 80 kr. pr. m2 og op til 350 kr. pr. m2. Dette afhænger selvfølgelig af jeres ønsker og behov, samt gulvets tykkelse og visuelle udtryk. Vælger I et ensfarvet vinylgulv, kan I forvente en lavere pris, end hvis valget går på et vinylgulv, der har samme mønster som et ægte trægulv. Søg om hjælp og vejledning hos din forhandler. Hos Flottegulve.dk finder I et stort udvalg af vinylgulve i et bredt udvalg af farver og mønstre til ethvert behov og ønske.

Læg dit eget vinylgulv

Gemmer der sig en handy man eller handy woman i dig, er det muligt selv at lægge vinylgulvet efter grundig læsning af den vejledning, de fleste forhandlere giver med ved købet. Er du i tvivl, bør du lade nogle professionelle hænder gøre det.
Ønskes vinylgulv på badeværelset, er der særlige regler herfor. Udover at gulvet skal være vådrumssikret, skal vinylen svejses sammen, og det er rent faktisk et lovkrav, at dette stykke arbejde bliver gjort af en certificeret fagmand.
Overordnet set er det bedste råd at lade en håndværker, med den optimale viden og erfaring, lægge jeres vinylgulv, så I sikrer jer et topudført arbejde, som I kan få glæde og gavn af flere år ud i fremtiden.