Sådan kan du indrette et hyggeligt hjem til vinteren

Vinteren er snart over os, og det er derfor tid til indendørs hygge. For at få en hyggelig vinter, er det vigtigt, at dit hjem er indrettet så det indbyder til at du kan hygge dig med din familie eller dine venner. Vi har derfor lavet en guide til, hvordan du kan indrette et hyggeligt hjem her.

Lav en hyggelig spisestue

Spisestuen er et af familiens vigtigste samlingssteder, og derfor et af de første steder, hvor du kan overveje at skabe lidt ekstra hygge. Du kan skabe ekstra hygge i spisestuen ved at putte lidt dekoration op, hvis I ikke allerede har et billede eller to hængende.

Samtidig kan du også gøre lidt ekstra ud af bordopdækningen. Du kan fx købe en flot dug sammen med at par matchende dækkeservietter, og hvis du så finder et par fine glas frem er der gjort klar til en ekstra hyggelig aftensmad.

 

Lav hyggehjørner i stuen

Næst efter spisestuen er dagligstuen et vigtigt sted til hygge. I dagligstuen opholder man sig for at slappe af, og derfor er stuen et vigtigt sted at indrettet godt. Hvis du synes der mangler et par gode siddepladser i jeres stue kan du gå på jagt efter lidt nyt boliginteriør, så møblerne i jeres stue ikke er slidte, men indbyder til hygge.

Du kan også overveje at lave et par hyggekroge i stuen med en lille madras, et par store puder og et varmt tæppe. Et hyggehjørne er næsten uundværligt om vinteren, hvor der skal bruges lidt ekstra indenfor.

 

Lav orden i skabe og skuffer

Det næste punkt handler ikke direkte om at hygge, men det er stadig vigtigt for at have et hyggeligt hjem. For at være glad for din bolig, er det nemlig vigtigt, at du altid kan finde det du skal bruge. Du kender sikkert godt situationen med at løbe rundt i hele huset, for at finde det du skal have med dig, når du er på vej af døren. Men det kan du undgå, hvis du sørger for at have orden i skabe og skuffer.

Når der siges orden, er sortering nøglebegrebet til at skabe et overskueligt hjem. Specielt i skuffer og skabe, er det vigtigt at du har sorteret indholdet, så du nemt kan se hvad der er, og om det du mangler ligger der. En rodeskuffe er noget af det værste, når det handler om orden, da man ikke har en særlig for chance, for at overskue hvad der ligger i skuffen.

Hvis du bruger en eftermiddag på at gå skuffer og skabe igennem, vil du nemmere kunne slappe af derhjemme bagefter, og det er derfor besværet værd.

Optimer dit soveværelse

Et sidste punkt, på denne liste er at optimere dit soveværelse, så du har mulighed for at sove godt om natten i vinterperioden. Om vinteren, har vi oftere brug for at have lys i soveværelset end om sommeren, men noget der i høj grad kan ødelægge din søvn, er hvis du kun har en skarp lampe i soveværelset. Hvis du kun har en kraftig lampe, kan det godt være svært at falde ordentlig til ro om aftenen, og kan samtidig få dig til at være mere vågen om natten, hvis du er en af dem der som regel er oppe for at tisse om natten.

Du bør derfor overveje at købe en mindre kraftig pære til din lampe, eller købe en ny lampe, hvis du nogle gange har brug for det kraftige lys i løbet af dagen. Med en ikke så kraftig lampe og en god seng, som fx en 120×200 seng har du de bedste rammer for at sove godt.